Tematy
Szkolna katecheza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
niedziela, 06 lipca 2008 22:57

Misjonarze pisząOd paru lat prowadzę katechezy w szkole średniej w Brandi. Co roku na początku semestru sprawdzam wiadomości poprzez test. Mam przygotowane kilkanaście pytań, na które uczniowie muszą odpowiedzieć.

Pytania są bardzo różne. Niektóre dotyczą Starego Testamenu, lecz większość Nowego Testamentu. Poziom trudności to trzecia klasa szkoły podstawowej w Polsce. Po zapisaniu odpowiedzi czytam pytania, a studenci odpowiadają.

Na pytanie: czy mamy jednego Boga? odpowiedzi były różne. Jakie? Ktoś odpowiedział, że Bogów jest trzech. Inny, że jeden. Jeszcze inna osoba stwierdziła, że tylko Duch Święty ...

Więcej…
 
Śp. Stefan Wierzchowski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
piątek, 27 czerwca 2008 11:22

Informacje25 czerwca 2008r. zmarł w Legionowie Stefan Wierzchowski, Ojciec współzałożyciela pallotyńskiej misji w Papui Nowej Gwinei, ks. Mariana Wierzchowskiego SAC.

Łączymy sie w tych trudnych chwilach i dzielimy z Nim te chwile smutku.
Niech Bóg da śp. Stefanowi, wieczny spoczynek....

Z wyrazami współczucia - współbracia z PNG

 
"Jacy są Papuasi, Historie, których nie da się wymyślić" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
czwartek, 12 czerwca 2008 21:52

NowinkiTekst poniżej, to fragment książki: "Jacy są Papuasi - Historie, których nie da się wymyślić" autorstwa misjonarzy z Papui Nowej Gwinei, księży Jacka Bilika, Piotra Czerwonki, Pawła Koteckiego, Krzysztofa Morki, Dariusza Woźniaka oraz brata Janusza Namyślaka.

 "Było to nad Sepikiem (najdłuższa rzeka Papui Nowej Gwinei, nad którą mieściła się również parafia Kanduanum, gdzie całe to wydarzenie miało miejsce). W niedzielny poranek, zgodnie ze starym zwyczajem, zadzwoniłem na Mszę Świętą i parafianie, począwszy od ministrantek, swoim starym zwyczajem, zaczęli powoli "kapać". Jak już "nakapało" ich tylu, że proboszcz uznał, iż dłużej nie ma co czekać, bo czas rozpoczęcia minął godzinę temu, zaczęła się Msza Święta. A tak swoją drogą - ludzie tutaj mają taki sam zwyczaj jak w Polsce i powoli wypełniają kościół, nawet do kazania włącznie.
Tym razem większość spóźnialskich naprawdę się zdziwiła, bo przyszli już po konsekracji. Ale chyba lepiej wszystko zacząć od początku i po kolei.
Kiedy rano wchodziłem do kościoła i otwierałem drzwi od zakrystii do prezbiterium przed moimi stopami spadł ...

Więcej…
 
Nowe zdjęcia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
czwartek, 05 czerwca 2008 00:10

Informacje100 lat Misji w PNG
Po co robimy zdjęcia? By zatrzymać na dłużej ulotność chwili, by pokazać coś pięknego, coś uroczystego, coś doniosłego. I po to, by tą chwilą, tym pięknem, móc podzielić się z innymi.

Nasi misjonarze po raz kolejny uwiecznili to co dzieje się w ich parafiach i po raz kolejny pragną się z nami podzielić swoim "dniem codziennym".

Zapraszamy do odwiedzenia naszej papuaskiej Galerii. Zobacz co nowego wydarzyło się w Papui Nowej Gwinei. 
100 lat Misji w PNG 

 
Jak zostać misjonarzem świeckim? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewa Szymańska misjonarka z Kazachstanu   
niedziela, 18 maja 2008 19:20

Twój udział w misjachKażdy wierzący człowiek jest misjonarzem, Kościół powszechny z założenia jest misyjny. Ale powołanie do pracy w krajach misyjnych jest specyficzne.

Jeśli chcę odpowiedzieć na pytanie, jak zostać świeckim misjonarzem, najpierw pytam siebie: dlaczego chcę nim być. Pojawił się pomysł, pojawiło się pragnienie, pojawiło się pytanie o przyszłość, o to, czego Bóg oczekuje ode mnie. Częścią każdego powołania jest decyzja człowieka, jego wybór, odpowiedź na propozycję Boga. Mój wybór w moim życiu. Jak poznać, czy misje to moja droga? Można by odpowiedzieć jednym słowem, że przez modlitwę. Pytać Pana Boga wprost. Czasem to miesiące oczekiwania na odpowiedź, a czasem jak grom z jasnego nieba. Każdy przecież ma inny plan osiągnięcia świętości.

...Istnieje kilkustopniowy program przygotowawczy ... 

Więcej…
 
... i słonecznie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Dariusz Woźniak SAC   
wtorek, 06 maja 2008 23:54

Z życia misjonarzyJak to zawsze bywa: po nocy przychodzi dzień, a po burzy słońce - czas wreszcie popływać też i po normalnych, spokojnych wodach.

Kiedyś opisywałem zmagania z morzem, deszczem i wiatrem podczas moich pierwszych oceanicznych podróży do wiernych na wyspach. By jednak nie pozostawiać Was, Drodzy Czytelnicy, w przeświadczeniu, iż jest tu tylko pochmurno, deszczowo, ponuro i burzowo "choć tak brzmi dramatyczniej i ciekawiej" dziś będzie słonecznie i pięknie.
Ale cofnijmy się jednak do początku...

Trochę doszedłem do siebie po ostatnich, bynajmniej niezamierzonych, wyczynach, które mnie samego zadziwiły, a że minęło kolejne parę miesięcy pracy na drugiej parafii i zmagań z biurokracją oraz problemami poszukiwania środków i zagranicznych dostawców osprzętu do łodzi, uwieńczonych ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 68