Tematy
Dzień papuaskiej rodziny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
niedziela, 21 czerwca 2009 19:50

Misjonarze pisząCiemno jeszcze, lecz w chacie - zbudowanej na palach, o ścianach z gałęzi palm sago, pokrytej liśćmi z tejże palmy ?trzęsie się podłoga zrobiona z długich pasm kory palmy, zwanej limbum. Słychać szelest moskitier (siatek chroniących przed komarami).

To niektórzy mieszkańcy domu chcą, korzystając z ciemności, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, gdyż później, w blasku słońca, trzeba szukać ustronnego miejsca daleko w dżungli.

Potem ten, kto czuje się już wyspany, rozpala ognisko w przeznaczonej ku temu części chaty lub pod nią, siada i grzeje się. Mężczyźni popalają papierosy, skręty z liści miejscowego tytoniu, zawiniętego w gazetę, a kobiety sprawdzają co zostało do jedzenia  z poprzedniego dnia. Czekają, aż słońce będzie ...

Więcej…
 
Święto Pallottiego w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
poniedziałek, 25 maja 2009 23:07

Misjonarze pisząJednym ze szczególnych rysów duchowości św. Wincentego jest pragnienie jedności wszystkich ochrzczonych i ich zaangażowanie w "ożywianie wiary i rozpalanie miłości" do czego wzywa wszystkich łaska chrztu świętego.

Tego roku postanowiłem zorganizować święto Pallottiego w tym właśnie duchu. Zaprosiłem nie tylko parafian, z którymi zawsze w sposób szczególny przeżywamy to święto jako pallotyni, ale także wszystkich zaangażowanych w dzieła apostolskie w Wewak. Wysłałem zaproszenia do wszystkich zgromadzeń zakonnych i księży diecezjalnych. Ciekawy byłem, jaki będzie odzew.

W tym roku święto św. Wincentego wypadło pośrodku tygodnia. Liturgia eucharystyczna miała się rozpocząć o 7 wieczorem. Kiedy przyszedłem do kościoła, piętnaście minut przed czasem, ku mojemu zdziwieniu i radości zobaczyłem wiele sióstr i braci zakonnych oraz księży diecezjanych oczekujących w skupieniu na liturgię.

Musieliśmy, jak zwykle, poczekać na tych najbliżej ...

Więcej…
 
Matka Boża zwycięża PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 07 maja 2009 15:47

Z życia misjonarzyW Papui Nowej Gwinei działa ogromna liczba sekt. Co roku powstają nowe o coraz to bardziej wymyślnych i egzotycznych nazwach. Oczywiście pierwszym celem ich ataków jest Kościół Katolicki. Jest on największym Kościołem w Papui ? skupia najwięcej członków ? toteż w nim sekciarze szukają najpierw nowych wyznawców.

Tym, co w sposób szczególny pobudza sekciarzy do agresji jest kult maryjny. Chyba nigdzie w świecie nawiedzeni sekciarze nie potrafią używać takich epitetów pod adresem Maryi jak w Papui. Słów tych nawet nie godzi się przytaczać. Pastorzy posuwają się do niszczenia figurek, a tym, którzy przychodzą do ich sekt z Kościoła Katolickiego nakazują zniszczenie różańca i obrazów religijnych.

W sposób szczególny przodują w tym Adwentyści Dnia Siódmego, być może dlatego, że dla nich jedyną i główną prawdą wiary jest świętowanie szabatu ...

Więcej…
 
O spowiedzi - jako spowiednik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
piątek, 17 kwietnia 2009 14:21

Misjonarze pisząNa moją posługę w konfesjonale wywarło piętno doświadczenie, które przeżyłem w pierwszych tygodniach mojego kapłaństwa. Jako neoprezbiterowi przypadło mi w udziale zastępstwo wakacyjne w jednym ze szpitali w Polsce. Nowość, ale z upływem dni posługa kapelana coraz bardziej powszedniała - aż do pewnego dnia...

Mała sala szpitalna, bardzo czysta, przybrana kwiatami, z telewizorem - jak na tamte czasy luksus niespotykany ? tylko jedno łóżko. A na nim kobieta, ok. 70 lat.

Rozmowa rozpoczęta w relacjach "pani - pan". Po kilku zdaniach pytanie pod moim adresem: "Nikt nie widział, jak pan tu wchodził?". Zostałem też niejako przymuszony, by sprawdzić, czy za drzwiami nikogo nie ma. Uspokojona nieco kobieta, z nerwowymi ruchami rąk i łamiącym się głosem rozpoczęła: "Bo widzi ksiądz, ja byłam tylko u I Komunii św. Później rodzice przeszli na inne wyznanie... i ja tak do tej pory... Boję się nie o siebie, lecz o moje dzieci, bo "oni", mogą im ...

Więcej…
 
Słowo Boże w językach papuaskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Piotr Czerwonka SAC   
środa, 25 marca 2009 20:49

Misjonarze pisząPragnienie przetłumaczenia słowa Bożego Starego i Nowego Testamentu na różne języki świata jest wielkim i trudnym zadaniem dla tłumaczy. W Papui Nowej Gwinei, gdzie jest ponad 800 tubylczych języków, jest to więc zadanie na wiele dziesiątków lat dla pasjonatów tego zajęcia.

Bez fascynacji i zacięcia w tej pracy oraz mocnej wiary, że praca nie pójdzie na marne, byłoby to chyba niemożliwe.

Tego zadania, przetłumaczenia Słowa Bożego na języki "papuaskie? podjęło się Papuaskie Towarzystwo Biblijne. Jest ono częścią Światowego Towarzystwa Biblijnego, tłumaczącego Biblię na różne języki świata.

Oprócz wielości języków do przetłumaczenia, dodatkową trudnością dla tłumaczy jest fakt, że tubylcze języki były i są językami mówionymi. Papuasi nie wymyślili ...

Więcej…
 
Krzyż w życiu człowieka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
piątek, 06 marca 2009 09:21

Twój udział w misjachStarzy zakonnicy cystersi mówili: ?Krzyż stoi, a świat kręci się dalej?. Nam, ludziom, żyjącym w obecnych czasach trudno zrozumieć te słowa, choć jest to prawda od której nie uciekniemy. Tak jak w istotę życia wpisane jest oddychanie, jedzenie czy spanie, tak w istotę chrześcijaństwa wpisany jest krzyż.

Choć kiedyś był znakiem hańby, przeznaczonym dla tych, co skalali się czymś najgorszym wobec człowieczeństwa, to podniesiony do wielkiej godności przez Chrystusa stał się symbolem, wpisanym w jestestwo chrześcijaństwa. I choć teraz deprecjonuje się jego znaczenie, czyniąc z niego biżuterię, noszoną na piersiach, a nawet w uszach, to, chociaż przemijają pokolenia, krzyż pozostaje.

Jan Paweł II przypominał nam: ?Krzyż jawi się jako centrum, sens i cel całej historii i każdego ludzkiego życia... Na Krzyżu odnawia się i dokonuje, zyskując pełną i ostateczną doskonałość, cud węża wywyższonego ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 12 z 68