Tematy
Remont budynku w Romie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 02 marca 2005 22:27

Twój udział w misjachKs. Krzysztof Morka - pionier polskich pallotynów w Papui Nowej Gwinei, po wileloletniej pracy na rzece Sepik, ze względów zdrowotnych musiał opuścić swą parafię w Burui i jak sam pisze "przenieść się na ląd".

Przydzielona mu została stacja misyjna w buszu w parafii Roma, gdzie pracuje od ponad dwóch lat.

Zastał tam bardzo trudne warunki materialne. Budynek, a raczej drewniana konstrukcja, w którym przyszło mu zamieszkać, jest w opłakanym stanie.

Opuszczony przezwiele lat, stał się siedliskiem termitów, które dopełniają dzieła zniszczenia. Domaga się on nie tyle kapitalnego remontu, ile odbudowy oraz wyposażenia w niezbędne sprzęty. Koniecznością również jest zainstalowanie ...

Więcej…
 
List z Romy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
środa, 02 marca 2005 22:12

Z życia misjonarzyZ powodu groźby inwalidztwa, spowodowanej nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, a nawet jego lekkim pęknięciem, spowodowanej przez noszenie, niezbędnych w podróżach misyjnych na parafii w Burui, przedmiotów (silnik łodzi, kanistry z benzyną itp.), zmuszony byłem opuścić moją parafię "na wodzie" i przenieść się "na ląd".

Od ponad dwóch lat pracuję w parafii Roma, w buszu. Ludzie tu są inni: mniej pyszni, bardziej chłonni i skłonni do współpracy.

Był tu domek dla misjonarza (pierwszy misjonarz przybył tu 40 lat temu), w którym zamieszkałem. Niestety, prawie cały jest już mocno nadwątlony, gdyż stanowi jadłodajnię termitów. Najmniejsze trzęsienie ziemi i muszę uciekać, bo się boję, że coś mi spadnie na głowę.

Najważniejsze jest, że ludzie się cieszą, że jestem wśród nich. Staram się też pomóc im w różny sposób. Zorganizowałem dla kobiet kurs szycia. Pomogła siostra zakonna, Niemka. Kiedy zastanawiałem się skąd wziąć pieniądze na zakup materiału, dostałem 500 dolarów z Kanady &ndash, to było ok. 1000 kina. Mogliśmy więc zacząć. Przez miesiąc ...

Więcej…
 
Modlitwa o powołania misyjne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 02 marca 2005 22:08

Modlitwa za misjonarzy
Panie Jezu Chryste, który nakazałeś swym uczniom: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody..." proszę Cię, abyś wysłuchał mojej modlitwy.

Wspieraj wielkie dzieło misyjne zapoczątkowane przez apostołów. Błogosław w pracy tym, których powołałeś do służby, aby swym przykładem dawali świadectwo o Tobie. Proszę Cię także, byś w dalszym ciągu budził powołania wśród młodzieży, aby swą służbą zasilała misje na całym świecie. Spraw, by nie zabrakło misjonarzy, którzy głosząc Twą naukę będą pomnażali rzesze chrześcijan na Twe przyjście w chwale.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

 
Pan Jezus przyszedł z orędziem Miłosierdzia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
środa, 02 marca 2005 21:59

Z życia misjonarzyChciałbym podzielić się wydarzeniem, jakie miało miejsce w mojej poprzedniej parafii w Neragaimie. Pewnego dnia przyszedł do mnie jeden z "moich" katechistów (świecki lider kościelny) i opowiedział co zdarzyło się w jednej z wiosek.

Powiedział, że kilku starszych ludzi, mieszkających w jednym z domów klanu (są to domy bez okien, mają tylko drzwi) widziało światło u wejścia.

Kiedy się przybliżyli, mieli zobaczyć Pana Jezusa, takiego jak jest namalowany na obrazie "Jezu ufam Tobie". Katechista mówił, że oni chcą, bym do nich przyszedł i pobłogosławił dom, który właśnie zbudowali. Miał on służyć tej małej wspólnocie jako dom modlitwy. W kościele na stacji bocznej, do której ci ludzie zwykle chodzą na Msze św. czy nabożeństwa dawno już zawiesiłem obraz Jezusa Miłosiernego i miałem tam iść z rekolekcjami, by im wytłumaczyć ...

Więcej…
 
Modlitwa za misjonarzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 02 marca 2005 21:39

Modlitwa za misjonarzyDozwól, Panie Boże, by misjonarze znaleźli w swym misyjnym powołaniu radość, sens bycia i wrota do życia wiecznego.

Utwierdź ich Boże w swym posłannictwie. Naucz jak stawiać czoło przeciwnościom losu, jak cieszyć się z drobnostki, jak docierać do ludzi, by ziarno Twej miłości i wiary zasiane przez nich w sercach trafiało na podatny grunt i przysporzyło nowych robotników.

 
Kult Miłosierdzia Bożego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
środa, 02 marca 2005 00:16

Misjonarze pisząChciałbym podzielić się z Wami historią rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego w parafii Neregaima w górach Simbu.

Kiedy przybyliśmy (Pallotyni) do Neregaimy, w niektórych kościołach, spośród 12 należących do parafii, wisiały małe obrazki Jezusa Miłosiernego, ale ludzie nie wiedzieli nic o pochodzeniu tego obrazu, o s. Faustynie itp. Podjęliśmy więc starania, by zacząć krzewić kult Miłosierdzia Bożego, wyjaśnić ludziom jego znaczenie i potrzebę, co nie było łatwe, gdyż wyznają oni zasadę "oko za oko, ząb za ząb" wierzą w magię i niemal stale toczą jakieś wojny plemienne.

Zaczęliśmy od głównej stacji, na której mieszkamy. Zorganizowaliśmy w każdy piątek wieczorem Mszę św. o Bożym Miłosierdziu wraz z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia. W czasie homilii prezentowaliśmy duchowość miłosierdzia Bożego objawionego s. Faustynie. Dla zachęcenia do nauki koronki i czci obrazu rozdawaliśmy za każdym razem ludziom, a w szczególności dzieciom umiejącym czytać, obrazki Jezusa Miłosiernego z koronką w języku pidgin, wydrukowane przez jedną z polskich sióstr werbistek.

Dość szybko wielu ludzi nauczyło się odmawiać koronkę i zawsze w piątki wieczorem ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 następna > ostatnia >>

Strona 65 z 68