Tematy
Trzęsienie ziemi w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
piątek, 04 marca 2005 20:56

NowinkiWewak. 09.09.2002r.

Pax , Christi!

W Wewak było potężne trzęsienie ziemi, między 7,6 a 7,9 stopnia. Nikt z nas nie ucierpiał. Dom w Boram stoi, obyło się bez większych zniszczeń, poza zbitymi naczyniami. Bardziej ucierpiał kościół, w którym popękały ściany w prezbiterium, poodpadały płyty z sufitu, została zniszczona figura Matki Bożej.

W wyniku trzęsienia zginęło kilka osób. Wiele domów zawaliło się.

Pozostali księża są na swoich parafiach, ale nie ma wiadomości, żeby w jakiś sposób ucierpieli. Trzęsienie miało miejsce tylko na wybrzeżu.

Pozdrawiam serdecznie.

Ks. Jacek Bilik SAC

 

 
Święta Bożego Narodzenia w krótkich spodenkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Katarzyna Malarz   
piątek, 04 marca 2005 20:48

Z życia misjonarzyOd marca 2001 roku pracuję w Papui Nowej Gwinei jako świecka misjonarka z diecezji krakowskiej. Staram się brać udział w pracy wśród Papuasów np. pomagałam w przygotowaniu dzieci do I Komunii świętej.

Chcę opowiedzieć o moich pierwszych świętach Bożego Narodzenia spędzonych w tropiku.

Przed świętami zastanawiałam się czy ten szczególny czas spędzany po raz pierwszy bez rodziny wypełni tęsknota i smutek czy nie. Pan mi pobłogosławił. Dzięki uprzejmości Księży Pallotynów mogłam się cieszyć polską atmosferą . Wieczerzę wigilijną (na stole pojawiły się tradycyjne potrawy jak barszcz z uszkami i ryba) zjedliśmy dość wcześnie, gdyż ks. Jacek Bilik i ks. Piotr Czerwonka wyruszali odprawić pasterki. Pasterka nie jest o północy, ale zazwyczaj wcześniej. Panuje tu inny rytm życia niż w Polsce, a poza tym trzeba uważać na węże, polujące po zmroku krokodyle i zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami - na sangumę czyli złego ducha wcielonego w człowieka, który może zabić lub skrzywdzić.

W niektórych stacjach w buszu zdarza się, że pasterka jest odprawiana o północy, w przypadku gdy kościół jest w wiosce, a mieszkańcy nie boją się przyjść. Ja uczestniczyłam w pasterce, która rozpoczęła się o 19.30. Wystrój kościoła wykonali parafianie. Poniżej ołtarza stała szopka, po lewej stronie ...

Więcej…
 
Rozmowa z ks. Jackiem Bilikiem SAC PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Fidura   
piątek, 04 marca 2005 20:38

Misjonarz opowiadaRed. - Pracował Ksiądz na wybrzeżu, w górach i nad Sepikiem, w zdecydowanie różnych regionach.
Ks. -
Tak. Wyjazd w góry to jakby wyjazd do innego kraju. Papuę, główną wyspę można podzielić na 3 części: północ, tj. Nowa Gwinea, część środkową - góry oraz część południową - Papua. W góry chrześcijaństwo dotarło mniej więcej 60 lat temu. Do diecezji Chimbu - przed 50 laty. Właściwie cała historia Kościoła rozpoczęła się tu po II wojnie światowej. Tylko na wybrzeżu ma już ponad sto lat. Pierwszą zasadniczą różnicą jest to, że na wybrzeżu wszyscy znają język pidgin, wspólny dla całej Papui, w górach zna go może połowa ludzi. Na wybrzeżu ludzie mieszkają w wioskach, a w górach klanami, ich domy są porozrzucane. W górach obowiązuje prohibicja, gdyż wystarczy niewielka ilość alkoholu, by rozpoczęła się wojna. Mimo to przemycają alkohol. Na wybrzeżu próbują go produkować z orzechów kokosowych. W górach wprawdzie ...

Więcej…
 
Modlitwa w intencji misji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Stanisław Gródź   
środa, 02 marca 2005 23:55

Modlitwa za misjonarzyPanie nasz i Zbawco! Ty powiedziałeś do swoich apostołów: "Idźcie na cały świat i głoście Dobrą Nowinę" - wspomagaj, prosimy Cię, dzieło misyjne prowadzone przez Twój Kościół święty.

Wszyscy święci apostołowie, wspomagajcie swych następców - misjonarzy - w ciężkiej pracy w krajach misyjnych, aby nigdy żaden z nich nie załamał się mimo uciążliwych warunków pracy i prześladowań, aby dzieło misyjne było ...

Więcej…
 
Ta wieś Roma się nazywa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
środa, 02 marca 2005 23:43

Z życia misjonarzy
Nazwa Roma kojarzy nam się z Włochami, ale jest też Roma w Papui Nowej Gwinei. I tam właśnie jestem proboszczem. Papuaska Roma to wioska w buszu, jakieś 107 km od Wewak.

Jest to typowa parafia lądowa - dookoła wysokie trawy, strumienie, rzeczki. Pierwszy kościół był kryty liśćmi. Ten obecny zrobiliśmy bardzo prosty - kupiliśmy tylko blachę, gwoździe i cement, a wszystko inne robiliśmy we własnym zakresie. Mieszkańcy wioski sami ściągali drzewa na posty (kolumny), rzeźbili wszystko, nawet ołtarz. Ołtarz jest bardzo ciężki, nieśli go ok. sześciu kilometrów.

Skoro wieś nazywa się Roma &ndash, Rzym, to kościół nosi wezwanie św. Piotra i Pawła i właśnie ich postacie, według własnego wyobrażenia, wyrzeźbili moi parafianie.

Do dekoracji zewnętrznej też zostały wykorzystane rzeźby, a właściwie płaskorzeźby, wykonane na pniu drzewa. Jak na tutejsze warunki są bardzo stare &ndash, mają ok. 80 lat. Najpierw wisiały w Hausboyu, a kiedy powstał pierwszy kościół zostały przeniesione do niego. Jak przyszedłem rzeźby leżały pod ...

Więcej…
 
Modlitwa za misjonarzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
środa, 02 marca 2005 23:36

Modlitwa za misjonarzyPanie Jezu! Ty nakazałeś wybrańcom głosić Dobrą Nowinę na całej ziemi, udziel im więc w pełni Twej mocy, którą Ty, Jezu, posiadałeś będąc wśród nas, by kierowani Twoją wolą z ufnością wzięli na swe barki cały ciężar pracy związanej z ich posłannictwem.


Dodaj im sił, aby wytrwale i z poświęceniem pracowali na Twoim polu, by nic, co pochodzi od człowieka, nie mogło im stanąć na przeszkodzie, zwłaszcza zniechęcenie czy lenistwo.

Prosimy Cię, Chryste, nagródź ich wysiłki zrozumieniem i otwartym sercem ze strony tych, którym głoszona jest prawda zbawienia.

Obdarz ich tymi cnotami, którymi szczycili się Twoi pierwsi naśladowcy.
 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 następna > ostatnia >>

Strona 63 z 68