Tematy
Kumoterstwo i Boże Miłosierdzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
poniedziałek, 28 kwietnia 2008 19:31

Misjonarze pisząMieliśmy tu w Wewak wizytę polskiej grupy speleologów. Po spenetrowaniu jaskiń na Nowej Brytani - część PNG, zajechali do Wewak, żeby dostać się nad rzekę Sepik, choć na parę dni.

Pojawili się w naszym domu w wieczór przed wyprawą na Sepik i obiecali nas odwiedzić znowu po powrocie a przed odlotem do Polski. I tak się stało.

Obdzielili nas swoimi linami wspinaczkowymi, bo jak się okazało, że jeżeli chcieliby je wysłać do Polski pocztą, to byłoby za drogo. W poranek odlotu pojechaliśmy z bratem Januszem na lotnisko pożegnać Polaków. Okazało się, że w samolocie zabrakło miejsc dla dwóch z nich, mimo, że wcześniej miejsca były zarezerwowane. Przewodnik grupy ...

Więcej…
 
Błogosławiony Piotr ToRot PDF Drukuj Email
Wpisany przez Oprac. JMJ   
czwartek, 24 kwietnia 2008 13:11

Twój udział w misjachPiotr ToRot urodził się w 1912 r. w małej wiosce Rakunai, leżącej na wyspie Nowa Brytania (wsch. część Papui Nowej Gwinei), w pobliżu największego na wyspie miasta Raboul. Jego rodzice, Angel To Puia i Maria La Tumul, byli jednymi z pierwszych chrześcijan w Rakunai.

Chrzest przyjęli już jako dorośli ludzie z rąk Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego. Byli gorliwymi współpracownikami misjonarzy, a także pierwszymi katechistami syna.

Piotr od najmłodszych lat zwracał uwagę pobożnością: często przystępował do Komunii św., był ministrantem.

W 1930 r. (miał 18 lat) zapisał się do szkoły św. Pawła dla katechistów, którą ukończył z wyróżnieniem 3 lata później. Wrócił do rodzinnej wioski Rakunaj i podjął pracę katechisty. Uczył w sposób jasny i zrozumiały, z wielkim ...

Więcej…
 
Maryjo, Matko Jezusa! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
wtorek, 08 kwietnia 2008 11:16

Modlitwa za misjonarzy
Maryjo, Matko Jezusa, Matko świata i nasza Matko! Spójrz na matki ze wszystkich kontynentów. Ty zrozumiesz ich troski i potrafisz tym troskom zaradzić, bo Twój Syn może wszystko.


Proś Jezusa o chleb dla świata. Niech na rękach bezsilnych matek nie umierają głodne dzieci.
Proś Jezusa o pokój dla świata. Niech żadna matka nie musi osłaniać swego dziecka własnym ciałem przed gradem pocisków.

Proś Jezusa, niech zmieni nasz świat, by żadna ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XIX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 30 marca 2008 22:49

CiekawostkiZ. Zwierzęta na drodze
W Polsce, gdyby ktoś przejechał psa lub świnie na drodze publicznej, nie miałby z tego powodu żadnych problemów, a w przypadku, gdyby uszkodził swój samochód mógłby zażądać odszkodowania, natomiast w PNG w przypadku przejechania jakiegoś zwierzęcia domowego kierowca ponosi odpowiedzialność i musi zapłacić właścicielowi.

Zdarzyło mi się kiedyś, że gdy w drodze na Mszę św. przejeżdżałem obok jednego z domostw, zza płotu wybiegł pies, który zaczął biec za samochodem ...

Więcej…
 
Wahadło... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
piątek, 21 marca 2008 15:39

Misjonarze pisząZa dwa miesiące, tj. 8 maja, będzie Jubileusz przybycia do Boiken pierwszych Misjonarzy. Boiken to pierwsza Stacja Misyjna w Diecezji Wewak.

Od przynajmniej dwóch lat "działa" Komitet Organizacyjny tego Jubileuszu. Odbyło się wiele spotkań. Na spotkaniach dominowały zamiary, marzenia, plany, program, kosztorys... No i oczywiście pieniądze - fundusze.

Został zatwierdzony Tygodniowy Program tych obchodów. Mają być zaangażowane cztery pozostałe Erie, jak i grupy działające w parafii.
Zostały wyznaczone prace, które powinny być wykonane:
- odnowienie kościoła i domu,
- budowa Ołtarza Polowego - Pomnika Dziękczynienia za 100-lecie "bożej pracy" tutaj, ...

Więcej…
 
Początek.... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
czwartek, 13 marca 2008 13:55

Misjonarze piszą14 stycznia 1908 roku, dwaj Misjonarze - Werbisci, przybyli do wybrzeża małej wysepki Yuo - teren Stacji - Parafii Boiken.
100 lat później, tego samego dnia, na tejże wyspie, odbył się jednodniowy Jubileusz tej Rocznicy.

Mieszkańcy tej wyspy, jak i wszyscy inni z niej pochodzący, (dziś to trzy duże wioski osiedlone na lądzie) przygotowali wspaniale tę Uroczystość.
Pogoda była podobna do tej  sprzed 100 lat (jak podają kroniki), bo to przecież czas taleo. Ale w tym dniu było słonecznie, choć i przed i po tym dniu sztormowo.

Kilka łodzi przewiozło bezpiecznie ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 68