Misje Pallotyńskie - PNG
Święto parafialne 2010 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
czwartek, 17 czerwca 2010 22:09

Zawsze w okolicy 13 maja obchodzimy nasze święto parafialne ze względu na figurę Matki Bożej Fatimskiej, którą tu mamy, a została ona poświęcona przez Jana Pawła II w Rzymie i ukoronowana przez naszego biskupa.

Tegoroczne święto wypadło 16 maja. Nie było specjalnych przygotowań, chociaż takie miały być. Staramy się żyć w naszej parafii duchowościa fatimską cały rok i w każdą pierwszą sobotę mamy specjalną Maszę św. z kazaniami o tajemnicach rózańcowych oraz modlitwę rózańcową. Przychodzi na to całkiem spora grupa ludzi...

Więcej…
 
Poświęcenie Domu Legionu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 08 czerwca 2010 23:58

W Papui jest wiele grup przyparafialnych, które starają się w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na życie parafian, ich duchowy wzrost. A jeśli nawet cel wydaje się nie do osiągnięcia z powodu "bikhet pasin" mieszkańców (zatwardziałości parafian), modlą się, by Dobry Bóg pociągnął ich do siebie, by zmienili swoje życie.

Jedną z takich grup jest grupa - Legion Maryi. Członkowie spotykają się co tydzień...

 

Więcej…
 
Z minionych lat... 20 lat pracy polskich pallotynów w PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
poniedziałek, 12 kwietnia 2010 07:23

Oj, działo się tu, działo... I to niejedno!!!
Nie sposób tego wszystkiego spamiętać, a co dopiero mówić o ujęciu i spisaniu?!?!

Każdego dnia i godziny życia i pracy tutaj każdego z nas, kto tylko miał okazję tu popracować przynajmniej kilka lat, HISTORIA Polskich Pallotynów w Papui Nowej Gwinei była pisana wyrzeczeniami, poświęceniem, oddaniem, zaufaniem Bogu, potem, bólem i cierpieniami licznych ataków malarii, niebezpieczeństwami, samotnością, trwaniem ?mimo wszystko", wiernością misyjnemu powołaniu....

Z pierwszych stron Kroniki naszej Delegatury:
?1 lutego 1990r. Data ta - Wigilia Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni - wyznaczać będzie początek Pallotynów z Polskiej Prowincji w historii Kościoła w Nowej Gwinei.
30 stycznia, wraz z Marianem (Wierzchowskim), wylądowaliśmy w Port Moresby, gdzie 31 dołączyli do nas ks. Kuraciński i ks. Gwarek (przedstawiciele Polskiej Prowincji Pallotynów), z którymi dzisiaj, po raz pierwszy, postawiliśmy nasze stopy na ziemi należącej do Diecezji Wewak - która od dziś staje się naszą Ziemią Obiecaną, do której wyprowadził nas Bóg z Polski...".

Do pracy misyjnej tutaj przybyliśmy na usilną prośbę ówczesnego biskupa...

Więcej…
 
Papua Nowa Gwinea - moja miłość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 18 maja 2010 21:43

Misjonarze piszą1 listopada 2009 r., minęło 15 lat od kiedy moje stopy po raz pierwszy dotknęły tej ziemi. Były to bardzo owocne lata w moim życiu, które dobiega 50-tki. Patrząc na ten czas jestem przede wszystkim wdzięczny Chrystusowi za to wspaniałe, choć trudne, powołanie, do którego przygotowywał mnie od dzieciństwa, za wszystkie łaski, dzięki którym mogłem się tu znaleźć i pracować oraz za wszystkich ludzi, którzy pomogli mi to powołanie odkryć i zrealizować i towarzyszą mi w jego wypełnianiu każdego dnia.

Kiedy po dwudniowej podróży samolotem - pierwszej tak długiej w moim życiu, wysiadłem na nowo-gwinejskiej ziemi poczułem, jak wszyscy, ?żar tropików" i od razu doświadczyłem, że jestem nie tylko w innym kraju, ale także w innym wymiarze kulturowo-czasowym. Brat, który miał nas odebrać z lotniska spóźnił się, co, jak miałem się przekonać później, jest ?normą" w tych warunkach, bo tu czas jest ?gumowy". Chodząc przed lotniskiem w ?pełnym ekwipunku" (opuściliśmy Polskę 30 października), pocąc się przy tym obficie, zobaczyłem Papuasów przeżuwających coś i plujących obficie. Czerwono-rdzawe plamy były wszędzie. Pierwsze skojarzenie: przeżuwają kawałki mięsa i to pewno ludzkiego - kanibale! Boże, gdzieś Ty mnie przyprowadził! Okazało się potem, że to tylko przeżuwany bułaj czyli orzech z kilkoma dodatkami.

Wybierając się do Papui miałem trochę...

Więcej…
 
I Komunia w St. Joseph's Scholl PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 03 kwietnia 2010 10:49

Misjonarze pisząW parafii położonej na wyspach Kairiru i Mushu są 4 katolickie szkoły podstawowe. Podczas uroczystości I Komunii Świętej w szkole St. Jospeh zaszczycili nas swoją obecnością ks. Gabryś z Polski, Pan Andrzej - Senator RP i ks. Krzysztof Morka.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice byli zszokowani, że owi goście, którzy powinni korzystać z uroków pięknego słońca i oceanu obfitującego w ryby, wybrali skromną ...

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 10