Misje Pallotyńskie - PNG
I Komunia św. w Romie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 14 września 2010 09:13

Z życia misjonarzyNo, nie znaczy, że mali parafianie pojechali do Ojca Świętego do Rzymu, ani ze Papież przyjechał do parafii tutaj. Otóż parafia, gdzie odbyła się I Komunia św. nazywa się Roma, mały Rzym w Papui.

Podczas nieobecności proboszcza, ks. Jacka, który przebywa w Polsce na leczeniu, każdego miesiąca ktoś z nas dojeżdża do dwóch parafii Roma i Warabung z posługą duszpasterską. A tego razu dzieci były przygotowane i z tęsknotą wyczekiwały dnia swojej I Komunii św. A było ich 62.

Dzień wcześniej I spowiedź św. Rozpoczęliśmy o 9 rano. Po spowiedzi dzieci, spowiedź rodziców i tych którzy chcieli. Zajęło mi to, bagatelka, od 9 do 17 z przerwą 30 minut w 3 turach. Pod koniec nie wiedziałem jak się nazywam. Dzień po, wielka uroczystość.

Więcej…
 
Ach, te emocje! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
niedziela, 14 listopada 2010 22:01

Nie potrzeba długich obserwacji, aby zauważyć jak dużą rolę odgrywają emocje w życiu Papuasów. Wystarczy pójść na spotkanie grupy charyzmatycznej, aby ujrzeć jak wpadają w trans i uniesienie.

Pewnego razu, będąc jeszcze w Chimbu, pojechałem do jednej z filii, aby odprawić Mszę Świętą dla grupy charyzmatycznej. Przed Mszą św. usiadłem, aby wysłuchać spowiedzi i w pewnym momencie usłyszałem jak ktoś strasznie płacze. Wyszedłem przed kaplicę, aby sprawdzić co się stało i zobaczyłem stojącego wśród grupki ludzi mężczyznę w średnim wieku, zanoszącego się płaczem - aż łzy szerokim strumieniem lały mu się po policzkach. Pytałem stojących obok: co mu się stało, czy może mu ktoś umarł. Na to jedna z osób odpowiedziała: ?Nie, Ojcze, on został przyjęty do grupy charyzmatycznej i w ten właśnie sposób cieszy się z tego zaszczytu".

Więcej…
 
Chrystus a duchy przodków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
poniedziałek, 31 maja 2010 21:12

z zycia misjonarzyPo zmęczeniu niedzielnym, po święcie parafialnym, pojechałem sobie na oddaloną od Wewak o 15 km plażę gdzie jest dużo drzew i cienia i można się nie tylko kąpać, ale i posiedzieć rozkoszując się widokiem wysp Kairiru i Muszu oraz błękitnego morza. Zawsze kiedy tam jadę, biorę sobie fotel wiklinowy, żeby móc wygodnie siedzieć i zrelaksować się.

Tym razem nie pojechałem się tylko zrelaksować, ale także poczytać trochę literatury na temat ruchu charyzmatycznego, chrztu w Duchu Świętym, darów charyzmatycznych, bo mamy w tym tygodniu charyzmatyczne rekolekcje, a ja mam głosić jedną z nauk - właśnie o darach charyzmatycznych. Kiedy tam przyjechałem po pierwsze doświadczyłem ciszy. W Boram przez 24 godziny na dobę szumi nam elektrownia, która jest pod bokiem. Tam mogłem rzeczywiście cieszyć się ciszą. Nawet fale morskie nie były zbyt głośne, bo był odpływ.

Więcej…
 
Kim naprawdę jestem? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 05 grudnia 2010 21:09

W jednym z polskich filmów, który nota bene bardzo lubię, podczas wywiadu pada niespodziewanie pytanie: ?Powiedz mi, kim tak naprawdę jesteś, Panie N. N".

Trudno pisać o sobie samym, lepiej pisze się o innych, o swoich doświadczeniach czy też sytuacjach, których człowiek z premedytacją czy też przez czyste zrządzenie losu był świadkiem. Ale o sobie? Nigdy nie pisałem pamfletu na swój temat, więc proszę wybaczyć wszelkie uchybienia, które przez nieuwagę, nie z zamysłu, mogą się pojawić.

Mężczyzna, lat 35; 1,98 wzrostu. Wagę pominę. A tak naprawdę i przede wszystkim to kapłan od 10 lat, pallotyn. Swoją przygodę kapłańskiego życia rozpocząłem w polskiej parafii Międzyrzecz, gdzie spędziłem dwa piękne lata. Rok przebywałem w Szkocji w Livingston, gdzie pod bacznym okiem tutora, ks. Jurka Suszko SAC i nauczycieli ze Stevenson College stawiałem pierwsze kroki w języku angielskim oraz w pracy parafialnej, posługując się innym językiem niż polski. Przy okazji pozdrawiam gorąco wszystkich, moich dawnych parafian, z którymi dzieliłem radości i smutki.
Po tym przygotowaniu wyleciałem do Papui Nowej Gwinei, do której dotarłem... ... 3 listopada 2003 roku. Minęło już prawie 7 lat od czasu, gdy przybyłem do miejsca, dźwięcznie nazwanego ?Rajską Wyspą".

Więcej…
 
Drodzy bracia i siostry PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Gilberto Orsolin SAC   
poniedziałek, 04 października 2010 20:03

Stoimy u progu XX Zebrania Generalnego. Jego zasadniczym i głównym tematem jest misyjność. Ten temat podejmuje też Pallotyńska Niedziela Misyjna.

Z tego powodu zapraszam Was do wspólnotowego i osobistego radosnego świętowania życia na naszych misjach pallotyńskich.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 10