Misje Pallotyńskie - PNG
Zakończenie roku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 09 stycznia 2011 19:22

Wraz z końcówką roku kalendarzowego zbiega się w kościele papuaskim zakończenie rocznej pracy poświęconej przygotowaniu dzieci i młodzieży do sakramentów I Komunii Świętej i bierzmowania.

W tym roku na Kairiru I Komunię Świętą przyjęło 353 osoby, a sakrament bierzmowania 412 kandydatów.

Było to wielkie przeżycie w sercu każdego, który po raz pierwszy w przyjął Jezusa w Komunii Świętej, jak i w sercu tych osób, które otrzymały z rąk ks. bp Anthony Burggess'a sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

Chyba jeszcze nie było takiego roku, by tak wielka liczba osób przystąpiła do tych sakramentów. A ja wraz z nimi wszystkimi cieszę się ich radością.

Ks. Paweł Kotecki SAC

 
Tsunami w PNG c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
piątek, 18 marca 2011 20:27


Dziś w sklepach szukałem jakiegoś sejfu, by nasze dokumenty, paszporty i pieniądze miały bezpieczne miejsce. Niestety, jak przyszło do zamontowania - brakło wiertarki, by wywiercić dziury w betonie, by go przymocować. Stara wiertarka, jak i wszystkie narzędzia i przedłużacze - wszystko zalane.

Tak więc w pierwszym rzędzie musimy kupić narzędzia, by można było dalsze remonty przeprowadzić - bez tego ani rusz.
A potem powoli, powoli jakoś wyjdziemy - mam nadzieję - na jakąś prostą ścieżkę.

Mój samochód, jak i drugi, którego używaliśmy, stoją w warsztacie. Gdyby nie było płotu przy naszym ogrodzeniu, woda porwałaby moje autko i wylądowałoby w rowie ? bagnie - wypełnionym szlamem po pas. Zepsuty jest alternator, akumulator, regulator napięcia i woda niestety, dostała się do filtra powietrza i dalej, do całego systemu. Mam nadzieję, że ruszy po naprawie, ale nie wiem jak długo pochodzi - wszak miał juz 15 lat i już prawie kwalifikował się do kasacji. Rdza wszędzie go jadła, a teraz, po kąpieli w słonej wodzie, trudno powiedzieć jak długo i czy w ogóle ?podycha?.

Więcej…
 
Co widział 'Jasiu' sto lat temu w Papui - opowieść czwarta PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. SAC WD   
wtorek, 21 lutego 2012 12:50

Jasio sobie rósł, aż w końcu przestał być chłopcem. Na progu do dorosłości stawała więc inicjacja. Dość specyficzny obrzęd za zamkniętymi drzwiami. Różnie to wygląda w różnych miejscach i rejonach. Wspólnym mianownikiem wszystkich chyba jest jednak wtajemniczenie, edukacja i oczywiście sprawdzenie odporności na ból.

To ostatnie miało istotne znaczenie w przypadku walki i wojen. Dorosły miał się nie bać bólu i być na niego odpornym. W dorzeczu Sepik’u bardzo charakterystycznym znakiem zewnętrznym było tzw. „cięcie skóry” – symbol wyjścia  cało ze spotkania z krokodylem i osiągnięcia odpowiedniej siły. W innych rejonach takim znakiem była forma obrzezania. Mieszkańcy wysp różnią się od siebie w zależności od tego skąd przybyli pierwsi osadnicy, to taki kastom ze sobą przywiewali.

Więcej…
 
Odwiedź naszą Galerię PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja   
poniedziałek, 12 grudnia 2011 10:56

InformacjeW naszej Galerii pojawiły się ostatnio nowe zdjęcia. Stworzyliśmy dla nich nową kategorię - Papua i Papuasi.

Znalazły się tam zdjęcia z uroczystości religijnych, zdjęcia prawie portretowe, zdjęcia przepięknej papuaskiej przyrody i wiele, wiele innych, ciekawych i bajecznie kolorowych.

Zapraszamy do oglądania

 

 

 
Rok po tsunami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 26 czerwca 2012 08:48

Już ponad rok od momentu, kiedy niszczycielska fala tsunami, która siała spustoszenie u wybrzeży Japonii, dosięgnęła również i nas. Zniszczeń u nas, w Papui Nowej Gwinei, również było sporo. Dziś, po ponad roku od tego wydarzenia, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Dużo prac zostało już wykonanych. Nie będę pisać o tym co inni już zrobili w parafii Boram: kościół pięknie odmalowany, nowa zakrystia, nasz dom również nie przypomina już schronu po wybuchu bomby: nowa elewacja, wyposażenie....

Chcę napisać o Kairiru parę słów. Otóż parafia Kairiru, dzięki Waszej ofiarności, otrzymała nową łódkę: Yamaha, 19 stóp długości, która to łódź zastąpi starą zniszczoną przez tsunami i nie nadającą się do remontu. Zastanawiałem się, jakie imię jej nadać. Chciałem wymyślić coś, co poniekąd przypominać będzie Polskę. I oto jest!!!! Eureka!!!!! Nazwę ją: „A kuku”! I tak też się stało. Czerwoną farbą na bazie żywic epoksydowych wymalowane zostało imię łódki, a na rufie białe litery również przypominają, iż łódką tą pływa Polak.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 10