Z życia misjonarzy
Koronacja Matki Bożej Fatimskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
wtorek, 01 marca 2005 21:24

Z życia misjonarzy13 maja 1998 r. minęła 81 rocznica objawień fatimskich. W parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Boram, w niedzielę 10 maja odbyła się niecodzienna uroczystość - koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej.

To, niezwykłe na nowogwinejskiej ziemi, wydarzenie zgromadziło rzeszę wiernych, sióstr zakonnych, braci i kapłanów. Uroczystości przewodził tutejszy ks. biskup, Raymond Kalisz w asyście prowincjała SAC, ks. Lesława Gwarka.

Koronę dla Matki Bożej poświęcił papież Jan Paweł II w czerwcu ubiegłego roku podczas pobytu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Kiedy wiadomość o tym dotarła do nas, przystąpiliśmy do duchowych przygotowań, poprzedzających koronację. 15 sierpnia 1997 r., podczas uroczystej Mszy św., zostały poświęcone trzy duże różańce, które przekazano członkom Legionu Maryi. Tego dnia z trzech odległych końców naszej parafii, rozpoczęło się modlitewne przygotowanie ...

", "

... rodzin do duchowej koronacji Maryi. Różańce przechodziły z domu do domu, z rąk ojca i matki do rąk dzieci. Każdy mógł przyłączyć się do duchowej korony, jaką chcieliśmy przyozdobić Maryję, a której na imię modlitwa i ofiara. Około 9 miesięcy trwało to splatanie paciorków różańca w Koronę. W październiku do wiosek, osad i dzielnic należących do naszej parafii ruszyła w pielgrzymim pochodzie figura Matki Bożej Fatimskiej. Był to kolejny znak wejścia Maryi w nasze rodziny i środowisko.

Temperatura i napięcie rosło. Ciągle pytano nas kiedy, kiedy wreszcie odbędzie się koronacja. Opatrzność Boża sprawiła, że koronacja figury Matki Bożej mogła się odbyć 10 maja, nieomal w przeddzień rocznicy pierwszego objawienia Maryi w Fatimie.

Ludzie przybywali już od wczesnych godzin rannych. Zaprosiliśmy też parafian ze stacji misyjnych, obsługiwanych przez nas, tj. Turinghi, Burui, Marui.

Mszę świętą rozpoczęliśmy o godz. 9 rano, pod lazurowym niebem, w promieniach słońca, przy huku fal południowego Pacyfiku, rozbijających się o brzeg.

Do ołtarza polowego, znajdującego się w pobliżu naszego domu, poprowadziły nas kobiety - matki z Boram, poruszające się z godnością w rytm skomponowanej przez nie gwinejskiej pieśni.

Biskup Raymond Kalisz przedstawił w homilii biblijny obraz Maryi Matki i Królowej. Wspomniał o fakcie poświęcenia figury Matki Bożej Fatimskiej przez Papieża 6 lipca 1993 r. w Watykanie, podczas wizyty biskupów gwinejskich &bdquo, ad limina&rdquo, . Po homilii kilkudziesięcioosobowa grupa członków Legionu Maryi, w uroczystym pochodzie, wniosła figurę na plac koronacyjny. Radość ludzi objawiła się falą spontanicznych oklasków. Po długiej modlitwie ks. Biskup i ks. Prowincjał nałożyli koronę na figurę Maryi. Powtórnie rozległa się burza oklasków. Odmówiliśmy wszyscy Magnifikat.

Tego dnia bardzo dużo osób przystąpiło do komunii świętej, co dla nas, duszpasterzy, stanowiło ogromny powód do radości.

Na zakończenie ks. Prowincjał umieścił w dłoniach figury Matki Bożej przywieziony z Polski różaniec - wotum i dar.

Z gromkim śpiewem, przy wtórze nowogwinejskich bębenków, wprowadziliśmy ukoronowaną figurę Matki Bożej Fatimskiej do kościoła parafialnego.

Maryjo - jesteś nam Królową, abyśmy teraz my byli Twymi wiernymi i oddanymi oraz kochającymi Cię do końca dziećmi.

Ks. Andrzej Koźmiński SAC, misjonarz w Papui Nowej Gwinei
Źródło: Horyzonty Misyjne&rdquo, nr4 (3/1998)

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 następna > ostatnia >>

Strona 19 z 19