Z życia misjonarzy
Mokro, słono i wietrzno-słonecznie c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Dariusz Woźniak SAC   
poniedziałek, 20 marca 2006 10:29

Z życia misjonarzyDwa miesiące minęły szybko. Był to czas, którego bynajmniej nie przeleżałem do góry brzuchem. Ta parafia ma tylko siedem tysięcy mieszkańców, osiedlonych na dwóch wyspach w dwudziestu jeden wioskach.

Są tu trzy szkoły podstawowe i jedna średnia dla chłopców - wszystkie one są szkołami katolickimi. W tym czasie odbyły się też rekolekcje w każdej wsi i trzy pierwsze komunie - związana z tym cała tona papierów do wypełnienia. Tonięcie w papierach nie jest jednak moim hobby i kiedy tylko udało się przepchnąć taczki biurokracji za linię załatwione, przyszedł czas na kolejny rejs. Jeszcze tylko gruntowny przegląd silnika - tu pech. Główna część nośna konstrukcji silnika do motorówki bezpardonowo orzekła - "non serviam". Tym razem część trzeba było ...

Więcej…
 
Popielec w buszu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 12 marca 2006 12:24

Z życia misjonarzyPora deszczowa nie rozpieszcza nas w tym roku. Pada, a raczej leje, non-stop. Bez przerwy. Malutkie rzeczki, strumyki przeobrażają się w olbrzymie rwące rzeki, które zrywają drogi, mosty...

W taką oto pogodę wybrałem się motorem do Warabung i Romy. W strugach deszczu pokonując wezbrane rzeki 15 km od celu podróży - Warabung, kontynuowanie jazdy było niemożliwe. Zerwany most, woda sięgająca metr powyżej pozostałości mostu. Tak więc przerzucenie motoru, przeprowadzenie, bądź też przeniesienie było niemożliwe. Postanowiłem wracać i spróbować następnego dnia.

W drodze powrotnej również nie zabrakło niespodzianek. Na jednym z mostów poziom ...

Więcej…
 
Zamiast Chrystusa przyszła wanilia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Piotr Czerwonka SAC   
niedziela, 29 stycznia 2006 17:04

Z życia misjonarzyPrzed rokiem 2000 było wielu "proroków" zapowiadających przyjście Chrystusa oraz wiele fantastycznych opowieści i nadziei w nich zawartych na, bliżej nieokreślone, lepsze życie "tylko dla nas i u nas".

Swoją drogą można by napisać na ten temat kilka fantastycznych książek czy humorystycznych komiksów albo też snuć wiele refleksji psychologicznych o ludzkiej wyobraźni.

Paradoksalnie w Papui, zamiast Chrystusa i lepszego życia po życiu", po roku 2000 w północnej części PNG "przyszła" wanilia, a co za tym ...

Więcej…
 
Świętowanie dnia św. Wincentego Pallottiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 24 stycznia 2006 13:59

Z życia misjonarzy22 stycznia wieczorem, o godzinie 6:00 (a więc w tym samym czasie w Polsce była 9:00 rano), rozpoczęliśmy świętowanie dnia naszego Założyciela Św. Wincentego Pallottiego. Dlaczego tak późno?

Bowiem każdy miał u siebie w parafii Msze św. niedzielne i czekaliśmy by wszyscy dotarli. I tak nie udało się dotrzeć Darkowi i Krzyśkowi z Kairiru (wyspa) z powodu złej pogody. Choć czują się w wodzie jak ryby, ale woleli nie ryzykować.

Wszystkie role zostały podzielone: główny organizator to Janusz, najstarszy, czyli Piotrek, przewodniczył Mszy świętej, najmłodszy, czyli ja, głosił kazanie, Jacek jako przełożony dziękował a młodzież z parafii Boram zorganizowała procesję i śpiewy.

...

Więcej…
 
O kulcie cargo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
poniedziałek, 16 stycznia 2006 22:41

Z życia misjonarzy
Jak wielkie jest pragnienie dóbr materialnych. Kult cargo, kult dóbr materialnych jest mocno rozpowszechniony wśród Papuasów.

1. Przed kilku laty przyszedł do ks. Jacka poważny mężczyzna z taką prośbą:
W Wewak, na loterii można wygrać samochód firmy Toyota. Masz tu Ojciec dużą ofiarę i odpraw Mszę św., by Pan Bóg sprawił, abym to ja wygrał ten samochód!
Ks. Jacek tej intencji nie przyjął.

2. Kilka lat temu, gdy ks. Biskup odwiedził mnie w Romie, przyszedł - korzystając z okazji - kandydat do Parlamentu. Było to przed wyborami. Wręczył Biskupowi list i odszedł nie wyjaśniając ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 19