Z życia misjonarzy
Rodzina po papuasku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
poniedziałek, 05 czerwca 2006 13:05

Z życia misjonarzyPapuaska rodzina rzadko posiada mniej niż 6 dzieci. Podczas jednego pogrzebu, w którym uczestniczyłem, czytany był życiorys zmarłego. Miał 6 synów, 3 córki, 59 wnucząt, 28 prawnucząt i 6 praprawnucząt.

Wielodzietne rodziny papuaskie często borykają się z licznymi problemami: bezrobociem, brakiem pieniędzy, by wykształcić dzieci, brakiem opieki medycznej. Powyższe problemy są powodem: dużej umieralności, analfabetyzmu, rozbitych rodzin, poligamii, alkoholizmu ...

Więcej…
 
Wielkanoc w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
czwartek, 27 kwietnia 2006 13:36

Z życia misjonarzyKażde Święto w Papui to wielkie wydarzenie, tym bardziej gdy jest to Wielkanoc. Wielkie wydarzenie - wielkie przygotowania. I to nie tylko te zewnętrzne: śpiewy, procesje, dekoracje.

Rozpoczęliśmy od pojednania się z Panem Bogiem w spowiedzi św., bycie z Jezusem gdy sam modlił się w Getsemani, czuwanie przy grobie, by w końcu powitać z wielką radością poranek zmartwychwstania.

 

...

Więcej…
 
Rekolekcje dla Legionu Maryi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
środa, 12 kwietnia 2006 11:13

Z życia misjonarzyDzień Zwiastowania Pańskiego jest ważnym dniem dla każdego członka Legionu Maryi (ruch powstały w Irlandii, prężnie rozwijający się w Papui Nowej Gwinei). W tym oto dniu, 26 marca, członkowie Legionu odnawiają swoje przyrzeczenia. 

Ten dzień poprzedzony jest rekolekcjami.

I tak w naszych pallotyńskich parafiach rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje: ks. Jacek - w Romie i Warabung, br. Janusz głosił rekolekcje w Boram, ks. Piotr w Ulupu, ks. Paweł - na wyspie Kairiru.

W każdej parafii zgromadziły owe rekolekcje wielu ludzi. Na zakończenie rekolekcji była procesja z figurką Matki Bożej i Msza święta wraz z odnowieniem ...

Więcej…
 
Spotkanie przełożonych zakonnych w Port Moresby PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
poniedziałek, 10 kwietnia 2006 11:13

Z życia misjonarzyUtarł się już zwyczaj w Papui Nowej Gwinei, że przed świętami Wielkiej Nocy odbywa się spotkanie przełożonych zakonnych z wszystkich zgromadzeń pracujących w Papui Nowej Gwinei.

W tym roku odbyło się ono w Port Moresby, w stolicy PNG, w centrum konferencyjnym prowadzonym przez salezjanów (13.03-21.03.2006).

Spotkanie trwało przez tydzień. Każdy dzień podzielony był na dwie części: część duchowa (osobiście traktowałem to jak rekolekcje), której myślą przewodnią była sylwetka dwóch osób: dobrego Samarytanina, i Samarytanki, którą spotkał ...

Więcej…
 
Pierwotne zwyczaje i wierzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
sobota, 08 kwietnia 2006 21:21

Z życia misjonarzyPierwotne wierzenia Papuasów to wiara w duchową obecność ich przodków w życiu plemienia, klanu, wioski. Wierzyli także w obecność całej gamy duchów zamieszkujących różne miejsca, takie jak: góry, sadzawki, rzeki, bagna, las, drzewa, kamienie itp.

Dawniej były to miejsca, które należało omijać lub unikać ich, gdyż można było spotkać ducha zwanego tam masalaiem lub tambaranem, który mógł zaszkodzić. Duchy przodków były duchami opiekuńczymi, chociaż i one mogły czasami szkodzić, jeśli zostały zapomniane, "niedowartościowane" a wtedy należało je przebłagać przez różnorodne rytuały. Łącznikiem między światem duchowym a ludzkim był tzw. haus tambaran - dom duchów, zwany ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 19