Z życia misjonarzy
Pozdrowienia z Boiken PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
niedziela, 03 września 2006 21:48

Z życia misjonarzyKilka dni temu przeżyłem , egzotyczną przygodę. Po raz pierwszy w życiu przyszło mi płynąć lokalną "żaglówką" po oceanie. Jest to rodzaj kanu wydłubanego z dużego pnia drzewa, trochę ulepszone, z dużą płachtą umocowaną sznurkami do "masztu", którym jest zwyczajna tyczka.

Ale to działa. Jest nawet coś w rodzaju małego pokładu, gdzie mogłem usiąść i postawić obok siebie walizkę z mszalnymi paramentami.

Była trzecia po południu i jak na złość ocean był bardzo spokojny - tylko maleńka , bryza. A słońce grzało niemiłosiernie. Przy tym bardzo duże odbicie od wody i ... od razu dało się odczuć na twarzy palące wypieki, a na ustach pęknięcia. Łódką z silnikiem płynie się na wyspę ...

Więcej…
 
Święcenia w Wewak PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
środa, 30 sierpnia 2006 21:07

Z życia misjonarzyW ubiegłym tygodniu, w czwartek 24 sierpnia w godzinach wieczornych odbyły się w naszej diecezji Wewak święcenia kapłańskie dwóch diakonów: Stevena i Jamesa.

Pierwszy z nich należy do zgromadzenia księży werbistów, drugi jest księdzem diecezjalnym. Obydwaj kandydaci do święceń pochodzą z parafii ks. Darka, z wyspy Mushu.

Pomimo niepewnej pogody, jak to mówią "pod psem", wielu ludzi przyszło by stać się świadkami tego niecodziennego wydarzenia. Również wielu z nich zaangażowało się w procesje, śpiewy i tańce podczas Mszy św. Po liturgii święceń ...

Więcej…
 
Na papuaskich drogach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
środa, 02 sierpnia 2006 07:57

Z życia misjonarzyPodczas urlopu, który spędzałem w Polsce, wielu moich znajomych, przyjaciół, a szczególnie najbliższa rodzina, zadawało mi sporo pytań. Niektóre z nich dotyczyły życia i obyczajów tutejszych ludzi. Ale były też pytania dotyczące mojej pracy.

W kraju bracia często pracują w zakrystii, ogrodzie, administracji, na furcie lub jako organiści. Moja praca w Papui Nowej Gwinei jest zupełnie inna.

Tutaj nie ma czegoś takiego jak furta, administracja czy uprawianie warzyw w ogrodzie. Moja praca jest zdecydowanie bardziej pastoralna. Polega na prowadzeniu nabożeństw w niedziele i święta, adoracji Najświętszego Sakramentu, katechezy w szkole, rekolekcji dla różnych grup działających w parafii, szkoły do sakramentów (chrztu, bierzmowania i małżeństwa), zanoszenie Komunii św. chorym w szpitalu, opieka ...

Więcej…
 
Boże Ciało w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
czwartek, 22 czerwca 2006 11:37

Z życia misjonarzyJuż w nocy, w sobotę, dzień przed Bożym Ciałem (w Papui Święto Bożego Ciała obchodzi się w niedzielę), wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywały, że będzie w niedzielę padać.

Całą noc łudziliśmy się, że może wiatr rozgoni chmury i spojrzy na nas z nieba upragnione słońce. Ale nic z tego. Lało, padało, siąpiło i , znów padał ulewny deszcz... W taką oto pogodę rozpoczęliśmy procesję Bożego Ciała w wiosce Sawarin.

Na początek zgromadziła się garstka ludzi, ci najwytrwalsi i najodważniejsi. Podczas procesji ludzie dołączali się do nas i po przejściu 10 km w okolicach Boram była już spora liczba ludzi. Na zakończenie procesji odprawiliśmy Mszę św., podczas której Communio Ministers (Szafarze Eucharystii - osoby które zanoszą Komunię Świętą do chorych) i ministranci odnowili ...

Więcej…
 
Pallotyni na bezludnej wyspie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
poniedziałek, 19 czerwca 2006 19:14

Z życia misjonarzyNo, wszak do Robinsona Crusoe, który spędził ładnych parę lat na niezamieszkałej wyspie to jeszcze nam daleko, ale dzień spędzony na niezamieszkałym zakątku Papui Nowej Gwinei to niecodzienność.

Mamy zwyczaj, że co dwa miesiące spotykamy się na dniu skupienia. Każdy z nas prowadzi ten dzień raz w roku. A że jest nas 6 (jak na czas obecny) to nikt się nie wykręci. W czerwcu ten zaszczyt przypadł Darkowi (ksywa "Marynarz"), który zaoferował się, że zawiezie nas na ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 19