Z życia misjonarzy
Miesiąc Maryjny w Romie i Warabung PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
środa, 15 listopada 2006 08:59

Z życia misjonarzyW miesiącu październiku we wszystkich wioskach w obu moich parafiach zostały zorganizowane procesje z figurką Matki Bożej, od rodziny do rodziny. Jako, że rodzina ma w Papui bardzo szerokie znaczenie, dlatego takie procesje gromadzą zazwyczaj tłumy ludzi i właściwie większość katolików w wiosce bierze w nich udział.

Tak i było w tym roku. Parafianie przez cały miesiąc wędrowali po wioskach z figurkami Matki Bożej, modlili się na różańcu. Przy okazji katecheci i liderzy kościelni głosili nauki, aby jak stwierdzili umocnić wiarę katolicką. 
 

Taka wędrówka nie spodobała się rozmaitym sekciarzom, których w Papui nie brakuje. W niektórych miejscach próbowali przeszkadzać takim procesjom, obrzucali katolików i Kościół Katolicki inwektywami, których nie godzi się przytaczać. Aż zadziwiające, jak wielką nienawiścią potrafią pałać sekciarze w stosunku do Matki Bożej.

W ostatnią niedzielę października ...

Więcej…
 
Kradzież w kościele PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
wtorek, 07 listopada 2006 07:57

Z życia misjonarzyWe wrześniu, w sobotę wieczorem, ks. Jacek odprawiał Mszę św. z okazji 31-szej rocznicy uzyskania niepodległości przez Papuasów.

Po Mszy św., tak jak zwykle, dokładnie posprawdzałem kościół i pozamykałem wszystkie drzwi. Następnego dnia rano, w niedzielę o 6.30 poszedłem otworzyć kościół i przygotować go do Mszy świętej. Wszedłem do kościoła i wydawało mi się dziwnie pusto. Podszedłem do prezbiterium i zobaczyłem, że nie ma nakrycia na ołtarzu oraz poduszek na fotelu.

Trochę się zdenerwowałem, bo to oznaczało włamanie i kradzież. Stwierdziłem po chwili, że skradzione zostały także: przedłużacz (kilka metrów) do wiecznej lampki, przedłużacz na sześć wejść i automatyczny kontakt do światła na zewnątrz. Poszedłem do zakrystii, zobaczyć czy nie ukradli wzmacniacza ...

Więcej…
 
"Mission Impossible" w Boiken PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 02 listopada 2006 16:56

Z życia misjonarzyParafia Boiken, była jedną z pierwszych parafii w diecezji Wewak, gdzie zaczęto wprowadzać program diecezjalny NIP (New Image of Parish) - Nowe oblicze parafii. Namnożono liderów, którzy mieli brać częściową odpowiedzialność za funkcjonowanie parafii.

Niestety źle zrozumiana idea programu doprowadziła w wielu parafiach w tym także w Boiken do zupełnej marginalizacji proboszcza.

Ks. Krzysztof, który od kilku miesięcy jest proboszczem w Boiken, próbuje ustawiać tęparafię na prawidłowe tory, organizuje więc kursy dla tych, którzy pełnią określone funkcje w parafii. Sam poprowadził kurs dla liderów wioskowych. Br. Janusz pomógł mu poprowadzić ...

Więcej…
 
Bierzmowanie w Mandi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 10 października 2006 20:49

Z życia misjonarzy
W naszej parafii przyjął się zwyczaj, że co dwa lata odbywa się bierzmowanie. Przez cały rok odbywają się szkoły przygotowujące do przyjęcia tego sakramentu.

Po wioskach i w szkole średniej podczas katechezy, w przeprowadzaniu której pomagają mi Br. Janusz, Siostry od Matki Teresy, jedna siostra ze zgromadzenia lokalnego i Bracia Maryści.

Uwieńczeniem roku pracy był sakrament bierzmowania, który odbył się w Mandi (kościele położonym w jednej z wiosek należącej do parafii Boram) w ostatnią niedzielę, 8 października przy udziale naszego biskupa Anthony Burgess.

Pogoda nie rozpieszczała nas zbytnio. Mimo ulewnego deszczu młodzież pieszo pokonała 6km (szkoła - kościół). Liturgia - to coś pięknego. Cała parafia była zaangażowana w przygotowanie tej uroczystości: dzieci, rodzice, młodzież i starsi, dekoracje, śpiewy, procesje i wspólne jedzenie ...

Więcej…
 
Remont w Boiken PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
piątek, 22 września 2006 20:44

Z życia misjonarzy
Dziś cały dzień minął mi na łataniu dziur w cementowej posadzce. W 2002 roku było tu dość silne trzęsienie ziemi. Cudem ten dom się nie zawalił. Ma już 45 lat, a to w warunkach buszowych bardzo dużo.

Fundamenty popękały i rozeszły się nieco pociągając za sobą główną konstrukcję. Są duże rozstępy na łączeniach drewna. Muszę znaleźć sposób i materiały, żeby to w jakiś sposób wzmocnić. Po tym trzęsieniu ziemi powstały głębokie dziury między fundamentem a główną płytą posadzki, sama posadzka też popękała w wielu miejscach, w jednym z pomieszczeń ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 19