Z życia misjonarzy
Wierzą jak ja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 18 lutego 2007 12:00

Z życia misjonarzyJednym z najaktywniejszych ruchów w Kościele papuaskim jest Legion Maryi. Założycielem Legionu Maryi jest osoba świecka, Irlandczyk z Dublina Frank Duff. Po raz pierwszy spotkanie grupy Legionu odbyło się 7 września 1921 roku. Na ten rok datuje się rozpoczęcie istnienia Legionu Maryi.

 

Jaki cel ma Legion? Czym się zajmuje?
Legion Maryi można porównać do istniejących w Polsce grup Żywego Różańca. Sam Frank Duff określił Legion jako ami i redi long fait - armia gotowa do walki. Nie, wcale nie chodzi tu o walkę o niepodległość bądź też o prawa związków zawodowych. W haśle tym chodzi o walkę ...

Więcej…
 
Służba zdrowia w Papui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
poniedziałek, 12 lutego 2007 20:59

Z życia misjonarzyNie ma chyba takiego kraju na świecie, gdzie nie narzekano by na służbę zdrowia. Czasami można mieć wrażenie, że im bogatszy kraj, tym więcej narzekań i oczekiwań w stosunku do służby zdrowia.

Cóż więc powiedzieć o służbie zdrowia w Papui, gdzie jest bardzo wysoka śmiertelność wśród dzieci i rodzących matek, gdzie tropikalne choroby, takie jak malaria, a ostatnio także AIDS, zbierają co roku potężne żniwo?

Na pierwszy rzut oka sytuacja nie wygląda najgorzej. W wielu miejscach w buszu istnieją przychodnie bądź tzw. aid-post, czyli punkty pierwszej pomocy, bądź większe buszowe szpitaliki - haus sik. Prawie przy każdej katolickiej stacji misyjnej taki punkt istnieje. Niestety brakuje lekarzy.

W prowincji Wschodniego Sepiku lekarza można spotkać ...

Więcej…
 
Wieczne śluby Siostra Cathy w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
piątek, 02 lutego 2007 19:01

Z życia misjonarzyPrzed 10 laty młoda Siostra Cathy (wówczas jeszcze nie siostra) postanowiła wstąpić do zgromadzenia Rosary Sisters. Po 10 latach formacji, pracy w zgromadzeniu i poznawaniu ideału i celów zgromadzenia, Sr. Cathy podjęła decyzję, iż na całe życie pragnie poświęcić się wyjątkowej służbie Bogu i ludziom w tym zgromadzeniu.

Jej pragnieniem było złożyć wieczne śluby w rodzinnej parafii czyli w Boram.

Przygotowania w parafii trwały prawie rok. Wszak wieczne śluby siostry to tak jakby młoda dziewczyna wychodziła za mąż - a jest to wielkie wydarzenie, wielkie jedzenie, a co za tym idzie wielkie też wydatki. Rodzina nie była w stanie sama przygotować ...

Więcej…
 
Boże Narodzenie w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 13 stycznia 2007 19:11

Z życia misjonarzyPrzygotowania trwały długo. Począwszy od tej strony duchowej (do teraz nie pamiętam jak się nazywam po tylu godzinach spowiedzi w wioskach i w głównym miejscu - Boram) na tej zewnętrznej kończąc.

Świętowanie rozpoczęliśmy z br. Januszem od Wigilii w naszym skromnym dwuosobowym gronie. Ale jak na Wigilię przystało, na stole znalazły się: zupa grzybowa z suszonych chińskich grzybów (nawet nikt z nas w nocy nie świecił, muchomorami nie były bo czarne, lekko tylko skośne nóżki miały :)), groch z niemiecką ...

Więcej…
 
Krajobraz po wojnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
wtorek, 19 grudnia 2006 22:42

Z życia misjonarzyChoć wakacje nasze przypadają co dwa lata, od czasu do czasu by odpocząć od miejsca w którym każdy z nas pracuje, zamieniamy się między sobą na kilka tygodni "parafiami", w których pracujemy by odpocząć choć chwilę od problemów, spotkać się z innymi ludźmi i środowiskiem.

Pewnego pięknego dnia umówiłem się z ks. Jackiem, że on przyjdzie do Boram na dwa tygodnie a ja w tym czasie pojadę do Warabung i Romy.

W parafii Roma, jak już ks. Jacek pisał, od kilku miesięcy trwa(ła) wojna, w której zginął człowiek. Ludzie po tych kilku miesiącach od wydarzenia wciąż byli przerażeni jaki los ich czeka, unikali głównej drogi jak diabeł wody święconej, dzieci które chodziły do szkoły bądź to zostawały w domu w obawie przed porwaniem bądź też szły , pieszo wiele kilometrów przez busz ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 19