Z życia misjonarzy
Z listów Misjonarza z PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
czwartek, 18 września 2008 20:34

Z życia misjonarzy
Pogoda podczas pierwszej profesji u sióstr Marianitas w Wassisi dopisała. Było to pierwsze powołanie lokalne w tym zgromadzeniu.

Po kilu dniach nieobecności wróciłem do domu w Boram. Z wyprawy do buszu jestem bardzo zadowolony.

Dzisiaj uczestniczyłem we Mszy Świętej dziękczynnej w naszej katedrze z udziałem premiera Somare z okazji 40-lecia jego udziału w życiu politycznym kraju. Po Mszy Świętej było śniadanie i okazja do rozmowy oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

W środę rano jadę do Romy z komunią św. - proboszcz na urlopie w kraju, więc w miarę możliwości ...

Więcej…
 
Z dziennika majtka pokładowego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
czwartek, 24 lipca 2008 20:17

Z życia misjonarzyCzytelnikowi, który podejmuje ryzyko na własną odpowiedzialność i pragnie przeczytać mrożące krew w żyłach przeżycia szczura lądowego, który przeobraził się w morską wydrę - kilka słów wprowadzenia.

Końcem stycznia ja, czyli Paweł Kotecki, przejąłem obowiązki proboszcza w parafii Kairiru (parafia położona na wyspach Kairiru i Mushu). A oto początki.

Dzień pierwszy. Moje szlify w żegludze dalekomorskiej :) Popływałem sobie z Darkiem (ks. Dariusz Woźniak, poprzedni proboszcz parafii Kairiru) trochę. I dobrze. Wiem chociaż o niebezpiecznych miejscach i w jakiej odległości omijać rafy. Ostatnio przyjechali po mnie ludzie z jednej wioski z prośbą bym odprawił pogrzeb osoby, która zmarła dzień wcześniej. Jak zobaczyłem, jak ryzykują rozbicie łódki ...

Więcej…
 
... i słonecznie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Dariusz Woźniak SAC   
wtorek, 06 maja 2008 23:54

Z życia misjonarzyJak to zawsze bywa: po nocy przychodzi dzień, a po burzy słońce - czas wreszcie popływać też i po normalnych, spokojnych wodach.

Kiedyś opisywałem zmagania z morzem, deszczem i wiatrem podczas moich pierwszych oceanicznych podróży do wiernych na wyspach. By jednak nie pozostawiać Was, Drodzy Czytelnicy, w przeświadczeniu, iż jest tu tylko pochmurno, deszczowo, ponuro i burzowo "choć tak brzmi dramatyczniej i ciekawiej" dziś będzie słonecznie i pięknie.
Ale cofnijmy się jednak do początku...

Trochę doszedłem do siebie po ostatnich, bynajmniej niezamierzonych, wyczynach, które mnie samego zadziwiły, a że minęło kolejne parę miesięcy pracy na drugiej parafii i zmagań z biurokracją oraz problemami poszukiwania środków i zagranicznych dostawców osprzętu do łodzi, uwieńczonych ...

Więcej…
 
Wigilia po wigilii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 26 stycznia 2008 22:12

Z życia misjonarzyStało się już niepisaną tradycją w Papui, iż po Bożym Narodzeniu wszyscy Polacy: księża, siostry, bracia, goście gromadzą się przy wigilijnym stole. W tym roku na spotkanie, które odbyło się 22 stycznia w Boram, przybyło 17 osób: w tym dwóch gości z Polski.

Od samego rana trwały przygotowania do tej uroczystości. Jest takie polskie powiedzenie: gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść :) Ale tym razem minęło się z prawdą. "Cheefem" naszej kuchni był ks. Darek, który nadzorował naszą pracę. Wynik: palce oblizane.

Nim jednak do tego doszło, spotkaliśmy się ...

Więcej…
 
Ostatnie spotkanie z moją "Prawą Ręką" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 20 stycznia 2008 14:15

Z życia misjonarzyI to dosłownie ostatnie. Moja prawa ręka ma się dobrze i proszę nie myśleć o jakimś zabiegu chirurgicznym :) Natomiast "Prawa Ręka" to osoby świeckie, liderzy, którzy pomagają mi w parafii przeprowadzić program zaplanowany na cały rok.

Bez dobrych liderów, koordynatorów, ludzi z werwą, pasją i zamiłowaniem, ksiądz na parafii w Papui nie jest w stanie nic, albo prawie nic zrobić.

A ostatnie spotkanie??? Miało podwójny wyraz. Kończył się rok 2007 - i było to ostatnie spotkanie w tym roku. A drugie znaczenie: w miesiącu styczniu będę przechodzić na nową parafię, tak więc pożegnania nadszedł czas. Nie wszyscy mogli przyjechać: część była chora i leży w szpitalu, część wyjechała do rodzin na Święta. Po krótkim ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 19