Z życia misjonarzy
Wszystkich Świętych w Papui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 14 listopada 2009 21:29

Z życia misjonarzyW Papui Nowej Gwinei zmarli otaczani są wielkim szacunkiem przez mieszkańców wyspy. Bardziej chyba zmobilizowani przez strach przed duchem zmarłego niż z wyższych pobudek.

Mimo to uświadamiają sobie, że naszym zmarłym bliskim nie tyle pomagają tradycyjne rytuały przodków takich jak baim het czy też setki świń zabijanych by uczcić zmarłego, ale modlitwa.

W niektórych miejscach stało się już tradycją, że na cmentarzach (często jeszcze pochówek dokonuje się tuż przy domu, a nie na cmentarzu) w miesiącu listopadzie sprawowana jest Msza św w intencjach zmarłych bliskich. Cmentarze są proste, bez okazałych pomników i tysięcy kwiatów. W sklepie w "mieście" graniczy z cudem ...

 

Więcej…
 
Wędrówka z Matką Bożą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 08 listopada 2009 18:33

Z życia misjonarzyMiesiąc październik jak wszędzie poświęcony jest szczególnej pamięci Matki Bożej. Tu w Papui pobożność Maryjna jest również bardzo żywa. Każdego dnia parafianie wędrowali od domu do domu by wieczorem wspólnie modlić się na różańcu. Taka już stała się papuaska tradycja.

Ale to, co wymyślili moi parafianie na ten rok, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Na jednej z wysp, tej większej, Kairiru, postanowili w ciągu jednego dnia przejść całą wyspę. Dla mnie idea granicząca z cudem. Przez środek wyspy ciągnie się góra, na której szczyt prowadzą wąskie, niebezpieczne ścieżki, często zarwane przez usuwiska ziemi po ulewnych deszczach, powalone drzewa. A z drugiej strony wyspy śmiałka wędującego pieszo ...

Więcej…
 
Matka Boża zwycięża PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 07 maja 2009 15:47

Z życia misjonarzyW Papui Nowej Gwinei działa ogromna liczba sekt. Co roku powstają nowe o coraz to bardziej wymyślnych i egzotycznych nazwach. Oczywiście pierwszym celem ich ataków jest Kościół Katolicki. Jest on największym Kościołem w Papui ? skupia najwięcej członków ? toteż w nim sekciarze szukają najpierw nowych wyznawców.

Tym, co w sposób szczególny pobudza sekciarzy do agresji jest kult maryjny. Chyba nigdzie w świecie nawiedzeni sekciarze nie potrafią używać takich epitetów pod adresem Maryi jak w Papui. Słów tych nawet nie godzi się przytaczać. Pastorzy posuwają się do niszczenia figurek, a tym, którzy przychodzą do ich sekt z Kościoła Katolickiego nakazują zniszczenie różańca i obrazów religijnych.

W sposób szczególny przodują w tym Adwentyści Dnia Siódmego, być może dlatego, że dla nich jedyną i główną prawdą wiary jest świętowanie szabatu ...

Więcej…
 
Czy pogańskie rytuały mogą sprowadzić burzę...? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
środa, 04 lutego 2009 14:28

Z życia misjonarzyPiątek 23 stycznia 2009 roku na długo pozostanie w pamięci wielu ludzi w parafii Roma. Tego dnia nad parafią przeszła ostra burza, obfitym opadom deszczu towarzyszyły ostre i tak częste wyładowania, że można było mieć wrażenie, iż okolica znalazła się pod armatnim ostrzałem.

Kiedy burza przeszła i ostały opady, kilku mężczyzn z wioski Kwimbu przyniosło do szpitalika, który jest na stacji misyjnej dziesięcioletnią dziewczynkę poszkodowaną od uderzenia pioruna. Okazało się, że jej starsza siostra została zabita przez to samo uderzenie pioruna. Udzieliłem dziewczynce namaszczenia chorych, a w tym samym czasie przyszła do izby przyjęć córka pielęgniarza z informacją, że piorun uderzył w drzewo stojące obok budynku powalając je. W tym samym czasie matka karmiła dziecko wewnątrz ...

Więcej…
 
Święcenia w parafii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 26 października 2008 16:53

Z życia misjonarzyTego roku, święcenia w diecezji Wewak odbyły się w inny sposób niż zawsze. Nie odbyły się one w katedrze w mieście, kandydat do święceń nie został również wysłany do Rzymu. Odbyły się one po raz pierwszy w historii diecezji w rodzinnej parafii diakona (już księdza) Calixtusa Manse, czyli na Kairiru.

Z obawą rozpocząłem przygotowania do tego wydarzenia. Ja nowy, ludzi jeszcze dokładnie nie poznałem i nie wiedząc kogo na co stać, postanowiliśmy razem zorganizować tę uroczystość.

Podzieliliśmy obowiązki: grupa muzyczna (przygotowywali się prawie 2 miesiące, ale było widać efekty ciężkiej i mozolnej pracy), komitet d.s. środków transportu (wszak gości trzeba było ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 19