Misjonarze piszą
Rekolekcje w Roku Eucharystii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Piotr Czerwonka SAC   
środa, 30 listopada 2005 19:15

Misjonarze pisząJedną z form odnowy wiary w Chrystusową obecność w Eucharystii były rekolekcje Eucharystyczne odbywające się w każdej wiosce parafii. Jest to już sprawdzony sposób dotarcia do Papuasów z różnymi prawdami wiary.


Najważniejsze jest to, że odbywają się :na miejscu", czyli w wioskach oraz dają wszystkim możliwość nie tylko wysłuchania nauk, ale też dyskusji, stawiania pytań oraz podzielenia się własnym doświadczeniem wiary.

W tym roku rekolekcje obejmowały sześć wybranych tematów o Eucharystii:
- Obrazy Eucharystii w Starym Testamencie,
- Zapowiedź i ustanowienie Eucharystii w Nowym Testamencie,
- Eucharystia w życiu Apostołów,
- Eucharystia u początków Kościoła,
- Moja wiara i ...

Więcej…
 
Młodzieżowe rekolekcje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
czwartek, 17 listopada 2005 11:08

Misjonarze piszą13 listopada w Papui przypada niedziela młodzieżowa (Youth Sunday). Młodzież z naszej parafii Boram postanowiła wykorzystać tę okazję i spotkać się na swoich rekolekcjach - rally.

Wielkie były przygotowania do tego święta. Grupa muzyczna prawie przez miesiąc ćwiczyła, by podczas święta "nie dać plamy". Dom aż drżał u podstaw. Dobrze, że na skale zbudowany. Potem budowanie sceny, dekoracje i oto nadszedł ten piątkowy wieczór, gdy rozpoczęło się spotkanie z Panem Bogiem i z młodymi ...

Więcej…
 
Październik a sanguma - coś na wesoło PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 05 listopada 2005 18:56

Misjonarze pisząPaździernik - miesiąc, w którym Papua w sposób szczególny czci Matkę Bożą poprzez różaniec, procesje wraz z figurką Matki Bożej, nocne czuwanie na modlitwie. Sanguma - czary rzucone przez szamanów ewentualnie trucizna podana osobie w celu wywołania choroby bądź śmierci.

To tak gwoli wyjaśnienia: bardzo krótkiego, bowiem jak mówią filozofowie - grunt to zdefiniować pojęcia.

Historia wydarzyła się wieczorem w jednej z wiosek parafii Boram. Mieszkańcy postanowili, że w miesiącu październiku figurka Matki Bożej odwiedzi wszystkie rodziny katolickie. Po południu w procesji wraz z figurką, parafianie udali się do jednego z domów. Mama 4 dzieci płacząc, wręcz zawodząc, powiedziała, że nie przyjmie Matki Bożej. Nie przyjmie bo źle się czuje, jest słaba a tak wogóle to ktoś rzucił na nią sangumę (otruł ją) i musi ...

Więcej…
 
Październik w Papui Nowej Gwinei PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
poniedziałek, 24 października 2005 09:31

Misjonarze pisząTak wiele jest różnic między złotą polską jesienią a powoli rozpoczynającą się porą deszczową w Papui. Ale jest Ktoś, kto w październiku jest szczególnie bliski sercu zarówno każdego Polaka, jak i ciemnoskórego mieszkańca tej wyspy. Tym kimś jest Maryja.

Jest tu wielu, którzy kochają Ją całym sercem i wielu, którzy w równym stopniu Jej nienawidzą.

Historia zaczęła się, gdy kilka miesięcy temu figurka Matki Bożej stojąca w kapliczce tuż obok kościoła na stacji misyjnej Roma (nie mylić z Rzymem) została skradziona przez bliżej nieokreślonego sprawcę. Miesiąc temu została znaleziona. Jeden z uczniów, wracając ze szkoły do domu, zdziwił się widząc coś niespotykanego - wielkie połacie trawy ...

Więcej…
 
Przyjęcie nowych ministrantów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
środa, 12 października 2005 19:41

Misjonarze pisząGdy przed dwoma laty przybyłem do Boram, ówczesny proboszcz - ks. Jacek, poprosił mnie, abym się zaopiekował ministrantami. Było ich zaledwie siedmiu. Na zakończenie Mszy św. daliśmy ogłoszenie. Następnego dnia zgłosiło się kilku chłopców.

Po rozmowie wstępnej ustaliliśmy terminy spotkań. Podczas tych spotkań zdobywali wiedzę na temat Liturgii i ćwiczyli przygotowanie do Mszy św. Musieli kilkanaście razy powtarzać każdą czynność np. rozkładanie korporału, okadzanie, procesję z darami itp.

Nasze spotkania trwały kilka miesięcy. Na końcu był egzamin z wiedzy teoretycznej i praktycznej przeprowadzony przez ks. proboszcza. Wszyscy zdali  na piątkę z plusem. Ale prawdziwy egzamin zdali podczas święceń diakonatu w Katedrze w Wewak. Zostali zaproszeni przez tamtejszego proboszcza. Na zakończenie Liturgii ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 15 z 17