Misjonarze piszą
Freedom retreat, czyli rekolekcje o wolności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
piątek, 28 lipca 2006 13:04

Misjonarze pisząKażdego roku doradcy biskupa od spraw pastoral ustalają temat dorocznych rekolekcji, które proboszczowie wraz z liderami podejmują się przeprowadzić na swoim terenie.

W tym roku tematyką była "wolność". Dobrze się złożyło, gdyż rok temu Papua Nowa Gwinea obchodziła 50-lecie odzyskania niepodległości. Jednak nie o taką wolność chodzi. Mimo wolności politycznej, wolności słowa i wyznawania religii w Papui ludzie wciąż są zniewoleni: narkotyki, alkohol, rozbite rodziny, wzrastająca liczba chorych i umierających z powodu AIDS. To wszystko czyni mieszkańców tego kraju niewolnikami grzechu. Tylko Chrystus przez swoje miłosierdzie ...

Więcej…
 
Czy na pewno Rajska Wyspa? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
czwartek, 29 czerwca 2006 10:17

Misjonarze pisząPodczas wakacji w Polsce zostałem poproszony, by napisać kilka słów na temat problemów i sytuacji, które ukazałyby, chociaż w pewnym stopniu, problemy "umilające" życie misjonarzy, a niejednokrotnie nawet spędzające sen z powiek.

Z jednej strony Papua Nowa Gwinea to naprawdę piękny kraj: piaszczyste plaże, woda w oceanie tak ciepła, iż turyści z Costa del Sol mogą o takiej temperaturze pomarzyć, góry, zieleń, cisza i spokój w buszu... A jednak...

A jednak są sprawy nurtujące człowieka, w kontakcie, z którymi tylko wiara może przyjść z pomocą i sprawić, iż nasza praca tu i teraz nabiera sensu.

Było to w pierwszych dniach mojej pracy w parafii Boram. Na terenie parafii jest więzienie. Co dwa tygodnie dojeżdżam do osadzonych na katechezę. Pewnego dnia strażnik stojący ...

Więcej…
 
Boiken PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
środa, 21 czerwca 2006 08:05

Misjonarze pisząTo nowa Stacja Misyjna obsługiwana przez Pallotynów w Diecezji Wewak. Położona ok. 40 km. od naszej bazy w Boram, w kierunku zachodnim, wzdłuż wybrzeża oceanu. Jest to najstarsza parafia w diecezji. Liczy sobie 98 lat.

W wyniku rożnych okoliczności (szczegolnie ze względu na zniszczenia wojenne) zmieniano jej lokalizację. Obecnie znajduje się na niewielkim wzniesieniu, ok. 200 m od linii brzegu. Przepiękny widok na ocean, przybrzeżne wyspy... Szczególnie o wschodzie słońca, gdy udaję się do kościoła by odprawić poranną Mszę św.

Do najdalszej wioski muszę wędrować ok. 3,5 godz., w górki (ok. 800 m npm.) Parafii podlegają też dwie pobliskie wysepki: Yuo i Karasau. W czasach swej świetności była tu duża ...

Więcej…
 
Święto Zesłania Ducha Świętego w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
niedziela, 11 czerwca 2006 20:07

Misjonarze pisząTakich tłumów młodzieży, dorosłych i starszych podczas przygotowań do Święta Zesłania Ducha Świętego Boram jeszcze nie przeżyło. Tak jak już chyba stało się tradycją obchody święta poprzedziło 3-dniowe rally charyzmatyczne (rekolekcje).

Motyw przewodni: God i singautim yumi, Jisas i salim yumi i go, Holi Spirit i strongim yumi - Bóg nas powołał, Chrystus nas posyła, Duch Święty umacnia nas.

W sam dzień Zesłania Ducha Świętego młodzież i dzieci ze wszystkich części naszej parafii przygotowali ...

Więcej…
 
Taniec Liturgiczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Br. Janusz Namyślak SAC   
piątek, 02 czerwca 2006 10:09

Misjonarze piszą
Jednym z doświadczeń, które zapisały się w mojej pamięci były święcenia kapłańskie ks. Lawrence, Hindusa, który przyjechał do Papui i tu ukończył seminarium duchowne.

Uroczystość rozpoczęła się wieczorem, ok. godz.18, przy udziale bardzo wielu osób. Podczas Mszy św. wszyscy byliśmy świadkami przepięknego hinduskiego tańca liturgicznego w wykonaniu papuaskich dziewcząt.

W PNG od wielu lat pracują Siostry Matki Teresy z Kalkuty, nazywane tam "Charytkami". Hinduskie siostry chciały uczcić święcenia rodaka. Jedna z nich zobowiązała się nauczyć miejscowe dziewczynki tańca hinduskiego. Trwało to prawie 6 miesięcy - długo, jak ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 13 z 17