Misjonarze piszą
Z misjonarska prośbą... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
poniedziałek, 09 lipca 2007 13:20

Misjonarze pisząW marcu ubiegłego roku, objąłem duszpasterską opieką Stację Misyjną w Boiken. Położona na wybrzeżu, ok. 40 km. od Wewak w kierunku zachodnim. Sama Stacja znajduje się na niewielkim wzniesieniu, z pięknym widokiem na morze.

Przynależą do niej dwie zamieszkałe wyspy oraz pięć ośrodków, gdzie zbierają się ludzie, by oddawać cześć Stwórcy. W sumie 21 wiosek.

Nie mam łodzi, by dopływać do wysp. Nie mam przydzielonego samochodu do pracy. Ale to nie są przeszkody dla mnie, bym nie mógł czynić posługi duszpasterskiej wśród Wiernych. Z tym radzę sobie dość dobrze.

Nawet przygotowałem już i rozpocząłem Program Duchowej Odnowy Parafii przygotowujący do... No wlaśnie! W roku 2008 będzie obchodzony Jubileusz 100-nej Rocznicy ...

Więcej…
 
Ojciec - wychowawca w kulturze PNG PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 24 czerwca 2007 22:12

Misjonarze pisząOd dawien dawna w kulturze plemion PNG dziećmi zajmowała się matka. Od przyjścia na świat, aż do czasu inicjacji, czyli rytuału przejścia z życia dziecięcego do dorosłego.

Dla matki mężczyzna, mąż budował dom, w którym mieszkała ona wraz ze swoimi dziećmi, bo wszyscy mężczyźni z plemienia, wioski, przebywali razem w domu zwanym domem mężczyzn lub inaczej domem duchów haus tambaran, gdzie trzymane były wszystkie przedmioty służące do lokalnego kultu, przedmioty związane z tradycją plemienną.

Wychowawcą więc od najmłodszych lat dziecka była kobieta. To ją najczęściej widzimy z dziećmi na ramionach albo trzymającą je za rękę, będącą z dziećmi na polu i na drodze.

Ta sytuacja, "odziedziczona" po przodkach, zaczęła się zmieniać powoli z powodu głoszonej przez misjonarzy Ewangelii, według której znaczenie ojca w życiu dzieci ...

Więcej…
 
Czy wieża Babel była w Papui Nowej Gwinei? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Piotr Czerwonka SAC   
piątek, 08 czerwca 2007 08:51

Misjonarze pisząPół żartem pół serio można zadać sobie takie pytanie, a to dlatego, że w PNG jest chyba największa liczba języków tubylczych na świecie, którymi posługują się ludzie w jednym kraju.

Według dyrektora Instytutu Kultury Malezyjskiej (ostatnie badania) w Papui jest 847 języków tubylczych (miejscowych). Niekiedy jeden język jest instrumentem komunikacji tylko dla jednej lub kilku wiosek.

Przykładem może być parafia w Burui, gdzie pracowałem w latach 1992-96. Do tej, stosunkowo małej, parafii należą tylko cztery wioski i każda z nich ma swój własny język, gdyż parafia Burui znajduje się na styku trzech ...

Więcej…
 
Black Jesus PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
poniedziałek, 04 czerwca 2007 09:30

Misjonarze pisząPapua Nowa Gwinea to kraj obfitujący w różnego rodzaju sekty. Niektóre z tych sekt stają się bardzo niebezpieczne. Kilka lat temu pewien mężczyzna z prowincji Madang ogłosił, że jest Czarnym Jezusem - Black Jesus. Zdołał zgromadzić grupę fanatyków.

Jego sekta dopuszczała się gwałtów i rytualnych morderstw w czasie których dochodziło do kanibalizmu. Ciąży na nich oskarżenie o kilkadziesiąt gwałtów i kilkanaście morderstw. Jednym z ostatnich morderstw dokonanych przez jego sektę było zabójstwo młodej dziewczyny. Guru sekty - Black Jesus nakłonił ...

Więcej…
 
Siła kastomu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
czwartek, 03 maja 2007 21:01

Misjonarze pisząPrzed tygodniem rozeszła się wieść: Młodszy brat Komunio Minista (Szafarza Eucharystii) z parafii został zamordowany w centralnej części kraju (Goroka), gdzie mieszkał od wielu lat. Pili. Sam wyszedł z "towarzystwa". Nie powrócił. Znaleziono i zidentyfikowano ciało, ale odciętej głowy nie znaleziono.

Ciało - samolotem - wieźli w trumnie na południe, do Port Moresby. A następnego dnia było transportowane - też samolotem - na północ, do Wewak.

Brat - dobry katolik - w trosce o duszę zmarłego, kilkakrotnie uzgadniał i przesuwał termin Mszy św. pogrzebowej. Ostateczny termin padł na sobotę wieczorem na Stacji w Boiken, jak tylko przywiozą zwłoki z lotniska. Wszystko ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 17