Nowinki
Tak to się zaczęło... 20 lat temu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Księża Pallotyni   
środa, 03 lutego 2010 08:57

Nowinki

3 lutego 1990r.

Mija trzeci dzień naszego pobytu w PNG. Nadal mieszkamy w stacji biskupiej. W święto Ofiarowania - jak wszyscy współbracia Pallotyni - odnowiliśmy naszą konsekrację.

Dziś odprawialiśmy Mszę św. z biskupem w miejscowej katedrze, na której to Mszy św. byliśmy przedstawieni miejscowym.
Były już pierwsze rozmowy, ale jeszcze nie konkretyzujące naszego statusu. Myślę, że to nastąpi trochę później.
Wczoraj założyłem też pierwszą księgę dochodów i rozchodów. Pracę tutaj rozpoczęliśmy z 1.500 $ australijskimi, które były ofiarą ludzi i tym, co dał mi ks. Proboszcz z Sunshine, gdy opuszczałem Jego parafię.

 
Tak to się zaczęło... 20 lat temu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Księża Pallotyni   
poniedziałek, 01 lutego 2010 08:20

Nowinki1 lutego 1990r.

Data ta - Wigilia Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni - wyznaczać będzie początek Pallotynów z Polski w historii Kościoła w Nowej Gwinei.

30 stycznia wraz z ks. Marianem wylądowaliśmy w Port Moresby, gdzie 31 dołączył do nas ks. Kuraciński i ks. Gwarek, z którymi dzisiaj po raz pierwszy postawiliśmy nasze stopy na ziemi należącej do Diecezji Wewak, która od dziś staje się naszą ziemią obiecaną, do której wyprowadził nas Pan Bóg z Polski. Na lotnisku witał nas bardzo serdecznie nasz nowy biskup Ray Kalisz wraz z księżmi i braćmi pracującymi w tej diecezji. Po przyjeździe do Stacji Biskupiej - kolacja i rekreacja.

 
"Jacy są Papuasi, Historie, których nie da się wymyślić" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja PNG   
czwartek, 12 czerwca 2008 21:52

NowinkiTekst poniżej, to fragment książki: "Jacy są Papuasi - Historie, których nie da się wymyślić" autorstwa misjonarzy z Papui Nowej Gwinei, księży Jacka Bilika, Piotra Czerwonki, Pawła Koteckiego, Krzysztofa Morki, Dariusza Woźniaka oraz brata Janusza Namyślaka.

 "Było to nad Sepikiem (najdłuższa rzeka Papui Nowej Gwinei, nad którą mieściła się również parafia Kanduanum, gdzie całe to wydarzenie miało miejsce). W niedzielny poranek, zgodnie ze starym zwyczajem, zadzwoniłem na Mszę Świętą i parafianie, począwszy od ministrantek, swoim starym zwyczajem, zaczęli powoli "kapać". Jak już "nakapało" ich tylu, że proboszcz uznał, iż dłużej nie ma co czekać, bo czas rozpoczęcia minął godzinę temu, zaczęła się Msza Święta. A tak swoją drogą - ludzie tutaj mają taki sam zwyczaj jak w Polsce i powoli wypełniają kościół, nawet do kazania włącznie.
Tym razem większość spóźnialskich naprawdę się zdziwiła, bo przyszli już po konsekracji. Ale chyba lepiej wszystko zacząć od początku i po kolei.
Kiedy rano wchodziłem do kościoła i otwierałem drzwi od zakrystii do prezbiterium przed moimi stopami spadł ...

Więcej…
 
Przekazanie parafii Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
środa, 09 stycznia 2008 08:50

Nowinki

 

6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Boram odbyła się niecodzienna uroczystość. Niecodzienna, bowiem nie zdaża się co miesiąc czy nawet co rok. W tym oto dniu przekazałem podczas Mszy świętej obowiązki proboszcza ks. Janowi Rykale.

Jako symbol, przekazane zostały klucze od kościoła - miejsca, w którym ks. Jan będzie gromadzić ludzi z Panem Bogiem, i Pismo Święte czyli Słowo Boże, które głoszone będzie przez ks. Jana w parafii Boram.

Podczas Mszy św. "Stary", proboszcz, ks. Paweł (czyli ja, najmłodszy w diecezji) zostal pożegnany przez ...

Więcej…
 
I Komunia św. w Boram PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
sobota, 05 stycznia 2008 23:22

NowinkiKoniec roku szkolnego przypada w Papui na miesiąc grudzień. Zwykle przed zakończeniem szkoły, odbywają się I Komunie św. w parafiach.

 W parafii Boram ponad 100 dzieci z trzech szkół przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca. Często jest tak, że dla wielu dzieci I Komunia św. staje się ostatnią Komunia św. w ich życiu.

Tym razem nie. Jaka wielka jest moja radość widząc, że praca ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6