Ciekawostki
Ach, te emocje! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
niedziela, 14 listopada 2010 22:01

Nie potrzeba długich obserwacji, aby zauważyć jak dużą rolę odgrywają emocje w życiu Papuasów. Wystarczy pójść na spotkanie grupy charyzmatycznej, aby ujrzeć jak wpadają w trans i uniesienie.

Pewnego razu, będąc jeszcze w Chimbu, pojechałem do jednej z filii, aby odprawić Mszę Świętą dla grupy charyzmatycznej. Przed Mszą św. usiadłem, aby wysłuchać spowiedzi i w pewnym momencie usłyszałem jak ktoś strasznie płacze. Wyszedłem przed kaplicę, aby sprawdzić co się stało i zobaczyłem stojącego wśród grupki ludzi mężczyznę w średnim wieku, zanoszącego się płaczem - aż łzy szerokim strumieniem lały mu się po policzkach. Pytałem stojących obok: co mu się stało, czy może mu ktoś umarł. Na to jedna z osób odpowiedziała: ?Nie, Ojcze, on został przyjęty do grupy charyzmatycznej i w ten właśnie sposób cieszy się z tego zaszczytu".

Więcej…
 
Oko za oko - zasada wyrównywania wzajemnych krzywd PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
sobota, 09 sierpnia 2008 16:47

CiekawostkiStarym zwyczajem, ciągle obecnym w rzeczywistości papuaskiej, jest wyrównywanie krzywd zgodnie ze starotestamentalną zasadą "oko za oko, ząb za ząb". Ponieważ krzywd było i jest wiele nigdy nie udaje się ich do końca wyrównać. Toteż ciągle są nowe konflikty i nowe wyrównania starych zaległości.

Na jednej z większych wysp należących do PNG, o nazwie Bougainville, trwała wojna z lokalną partyzantką, która chciała niepodległości dla wyspy. Pewnego dnia zginęło 3 żołnierzy z prowincji Simbu. W jednej z parafii tej prowincji pracował ksiądz z wyspy Bougainville.

Kiedy wiadomość o śmierci żołnierzy ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XIX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 30 marca 2008 22:49

CiekawostkiZ. Zwierzęta na drodze
W Polsce, gdyby ktoś przejechał psa lub świnie na drodze publicznej, nie miałby z tego powodu żadnych problemów, a w przypadku, gdyby uszkodził swój samochód mógłby zażądać odszkodowania, natomiast w PNG w przypadku przejechania jakiegoś zwierzęcia domowego kierowca ponosi odpowiedzialność i musi zapłacić właścicielowi.

Zdarzyło mi się kiedyś, że gdy w drodze na Mszę św. przejeżdżałem obok jednego z domostw, zza płotu wybiegł pies, który zaczął biec za samochodem ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XVIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
poniedziałek, 04 lutego 2008 20:01

CiekawostkiW. Wyrównywanie krzywd
Wśród Papuasów obecne jest ciągle starotestamentalne prawo "oko za oko, ząb za ząb". Na jednej z wysp należących do PNG, Bougenville, mającej duże złoża miedzi, była wojna z lokalnymi partyzantami, którzy chcieli niepodległości. Pewnego razu zginęło trzech żołnierzy z prowincji Simbu. W prowincji tej na jednej z parafii pracował ksiądz z Bougenville. Kiedy wiadomość o śmierci tych trzech żołnierzy dotarła do tej parafii, ksiądz musiał uciekać, bo w przeciwnym razie ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XVII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
sobota, 10 listopada 2007 13:44

CiekawostkiW. Wojny plemienne
W górskich rejonach PNG, gdzie klimat jest sporo chłodniejszy niż w jej tropikalnej części co jakiś czas toczą się wojny plemienne. Jest to zjawisko, które było "od zawsze" w tych rejonach. Niektóre plemiona zawsze były sobie wrogie i prowadziły ze sobą wojny.

W ostatnich latach częstym pretekstem do rozpoczęcia wojny są wybory do parlamentu. Każde z plemion ma oczywiście swego kandydata, a że ich jest wielu zawsze przegrywają nie otrzymując wystarczającej liczby głosów. Wtedy plemiona te nawzajem się oskarżają i rozpoczyna się wojna od jakiegoś incydentu jak napad, gwałt, rabunek itp. Wtedy klan, który doznał ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 11