Ciekawostki
Szacunek dla zmarłych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
wtorek, 01 listopada 2005 09:10

CiekawostkiPapuasi mają swoje obrządki chowania zmarłych, dlatego często nawet na pogrzeb katolika nie wołają księdza, a nawet jak ksiądz przyjdzie, to po jego odejściu odprawią swoje obrzędy. I to choćby mieli zmarłego odkopać. Dlatego po Mszy św. szliśmy tylko do grobu, a ja odchodziłem zanim zasypali trumnę. I tak muszą swoje odprawić.

***
Miałem kiedyś w Wewak niezwykły pogrzeb ?, jednocześnie 49 osób (48 dzieci i jeden dorosły). Zwłoki tylu osób zgromadzono przez 4 lata w szpitalu, który jest w naszej parafii. Rodziny nie zgłosiły się mimo kilkakrotnych ogłoszeń szpitala - prawdopodobnie nie spodziewały się korzyści materialnych. Jak oni zmieścili tyle ciał w lodówce ? doprawdy trudno ...

Więcej…
 
Ciekawostka językowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
wtorek, 18 października 2005 21:11

CiekawostkiOkoło dwóch km na prawo od ujścia Sepiku, wpływa się od strony oceanu w mały kanał wodny i w tunelu z drzew płynie się do rozlewisk i bagien pokrytych pływającymi wyspami traw.

Trzeba przejść kilkaset metrów po balach drzewnych zatopionych w wodzie - niosąc bagaż nad głową - by dojść do zagubionej w bagnistej dżungli wioski. Nazwy tej wioski już nie pamiętam, bo kilkanaście lat minęło od czasu gdy tam byłem. Ludzie żyją tam tym, co da im natura.

Ale ciekawostką tej wioski jest to, że kobiety rozmawiają między sobą innym językiem i mężczyźni innym. Jak w rodzinach się dogadują ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część V PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 02 października 2005 21:19

CiekawostkiF. Fauna 
Na Nowej Gwinei nie znajdziemy dużej ilości zwierząt tak jak w innych krajach. Nowa Gwinea jest wyspą i była nią przez długie miliony lat, więc przedostanie się tam wielu gatunków zwierząt było niemożliwe. Największymi zwierzętami są krokodyle żyjące w rzekach - słodkowodne lub w morzu - słonowodne. Największym typowo lądowym zwierzęciem jest świnia albo żyjąca dziko w buszu, albo hodowana przez Papuasów.

Na Nowej Gwinei żyje małe zwierzątko futerkowe zwane kapul, na które polują Papuasi. Jego mięso jest zjadane, a futerko służy jako element stroju ludowego. Czasami dzieci opiekują się nim, jak u nas kotem lub psem. Jest dużo rodzajów węży zarówno jadowitych, jak i niejadowitych. Jadowite są zwykle małe i krótkie, natomiast niejadowite długie. Jad węży jadowitych jest zabójczy ...

Więcej…
 
Sztuka Sepiku - c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 20 września 2005 22:16

CiekawostkiORNAMENTY
Podczas codziennych zajęć ludzie znad Sepiku zwykle nie ozdabiają swoich ciał, ewentualnie to tylko w niewielkim zakresie. Podczas uroczystości, rytuałów przyozdabiają swoje ciało wieloma ozdobami, jak: przygotowanymi z wielkim kunsztem nakryciami głowy, naszyjnikami, paskami, wstążkami na przedramieniu i nogach, spódnicami, w rękach trzymają różne przedmioty.

Podczas niektórych ceremonii ubiór tancerza pokrywa go całkowicie, czyniąc podobnym do ptaka.

W codziennej pracy kobiety zamieszkujące rejon Sepiku używają narzędzi oraz przyborów kuchennych ze specjalnymi wzorami. Nawet podczas snu człowiek może składać swoja głowę na malowanej czy rzeźbionej "poduszce" mającej kształt zwierzęcia, ptaka czy formę ludzką.

W każdym domu mężczyzn ...

Więcej…
 
Nie ma jak u mamy... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 13 września 2005 22:13

Ciekawostki
Pod drzwiami kościoła stoi matka z dwuletnim dzieckiem na rękach. Dziecko pije z piersi, wyraźnie słychać odgłosy cmokania. Skończyło pić i odwraca tę pierś matczyną i "dadam-dadam", "strzela" z niej do ludzi.

***
W Kaugia była rzeźba kobiety. Podszedł do niej dzieciak i wspina się do piersi, żeby ssać.

***
Ks. Piotr opowiadał o dziecku, takim chyba dwuletnim, które trzymało ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 11