Ciekawostki
Misyjny słowniczek - część VII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 27 grudnia 2005 11:09

CiekawostkiJ. Języki
Na Nowej Gwinei żyje około 5.200.000 ludzi podzielonych na wiele plemion, klanów. Stwierdzono na tej wyspie ok. 700 - 800 języków. Zdarza się, że na jednej parafii misyjnej, która zajmuje terytorium ok. 30 km (terytorium równym jednemu lub dwóm dekanatom w Polsce) można spotkać kilka języków. Są to języki mówione, nie mające swego pisma.

Ze względu na tak wielkie zróżnicowanie językowe była wielka potrzeba wspólnego języka dla wszystkich, gdyż nie można się było nauczyć wszystkich języków.

Misjonarze i ludzie, którzy handlowali z Papuasami zaczęli tworzyć nowy język ze słów lokalnych, angielskich, niemieckich. W ten sposób ...

Więcej…
 
Polowanie na sandepita - scenka z misyjnej codzienności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
sobota, 10 grudnia 2005 18:49

CiekawostkiWiem, co to znaczy, ból po ukąszeniu "robaczka" zwanego sandepit. Blisko doba niemiłosiernego bólu z dużą opuchlizną. W Turinghi - w domu - zabiłem ich już wiele, bo cementowa posadzka (chłodna i wilgotna) jest rajem dla nich.

Są bardzo aktywne nocą. Światło wpędza je w kryjówki - szczeliny w popękanym cemencie lub w zaciemnione kąty.

Trzy noce temu zauważyłem jednego, ale nim znalazłem coś by go unieszkodliwić - już mi umknął. Nie miałem spokoju. Przetrząsnąłem cały dom. Przy okazji zabiłem dwa mniejsze, ale tego dużego, w odcieniu brązu i czerwieni - nie znalazłem. Przez dwie noce ...

Więcej…
 
Sztuka Sepiku c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
piątek, 02 grudnia 2005 22:38

CiekawostkiDOM DUCHÓW
Zgodnie z dawnym zwyczajem nowogwinejskim, mężczyźni po inicjacji do dorosłości czy różnych tajnych stowarzyszeń i grup mieszkali razem w domach mężczyzn, które czasem nazywano domami klubowymi.

Jednakże najbardziej popularne było określanie tych domów jako domów duchów - haus tambaran.

One właśnie były punktami centralnymi życia wioskowego, gdzie mężczyźni jedli, spali, odpoczywali, planowali wojny, wyprawy w celu zdobycia głów swoich wrogów, przygotowywali rytuały, które decydowały o bezpieczeństwie i przeżyciu wioski.

W domach tych przechowywane były "święte" przedmioty, którymi nie mogły posługiwać się, a nawet ich ...

Więcej…
 
Wiara w duchy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
środa, 23 listopada 2005 22:52

CiekawostkiJak silna jest wiara ludzi w duchy zmarłych przodków? Aż trudno uwierzyć! Przed kilku laty na jednej z głównych dróg zdarzył się wypadek. Jedna z lokalnych zakonnic wybrała się do miasta PMV (tzn. lokalnym środkiem transportu, którym jest zwyczajna ciężarówka bez ławek i poręczy ochronnych).

Miała przejechać około 80-ciu kilometrów. Na jednym z odcinków samochód przyspieszył. Wiatr zerwał nakrycie głowy Siostry. Ta, chcąc złapać zakonny welon, wychyliła się nieco. Wypadła. Zginęła na miejscu. Jeszcze przed Jej pogrzebem Współsiostry przyjechały na miejsce wypadku, by zobaczyć to miejsce, pomodlić się. Jedna z nich wyjęła ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część VI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 13 listopada 2005 18:34

CiekawostkiI. Inicjacja 
W kulturze papuaskiej chłopcy i dziewczęta przechodzili obrzęd inicjacji, po którym byli przyjmowani do świata dorosłych. W wielu miejscach obrzędy te poszły w zapomnienie. W rejonie rzeki Sepik są one ciągle żywe.

Inicjacja polega tam na przetrzymaniu bólu, który towarzyszy nacinaniu ciała chłopca z przodu i z tyłu, od ud aż po ramiona, na wzór łuski krokodyla.
Jest to dosyć krwawy zabieg, rany nacierane są odpowiednim rodzajem błota, które nie powoduje infekcji, lecz sprawia, że blizny po nacięciach ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 11