Ciekawostki
Palma kokosowa i jej orzechy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 14 maja 2006 23:12

CiekawostkiPalma kokosowa dla mieszkańców PNG ma wielką wartość. Jej pnie używane są przy budowie domów. Wysuszona zewnętrzna część orzecha kokosowego używana jest jako opał do ogniska. Sama skorupa orzecha służy jako naczynie do jedzenia.

Zielone liście stosowane są do robienia mat do siedzenia lub serwowania jedzenia, przygotowania dekoracji kościelnych, wioskowych, oznaczania dróg dla powitania ludzi przy różnych ceremoniach.

Suche liście, związane razem, służą po zapaleniu jako źródła światła (jak polskie łuczywo) podczas wędrówki nocnej, a także, żeby przyciągnąć ryby ...

Więcej…
 
Traim tasol PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 04 maja 2006 15:19

CiekawostkiTa właśnie zasada próbowania, doskonale pasuje do skłonności Papuasów do naciągania innych i żerowania na kimś.

Wewak jest miejscem, gdzie roi się od największych leni w prowincji i wielu z nich na różne sposoby próbuje znaleźć pieniądze na używki, dlatego pukają do wszystkich drzwi, także kościelnych.

Pewnego razu zapukał do naszych drzwi w Boram pewien młody człowiek z historyjką, że jego żona jest ciężko chora i od wielu dni leży w szpitalu, nie mają pieniędzy na opłacenie szpitala, na lekarstwa i jedzenie. Zapytałem go, z której jest parafii, a następnie kto tam ...

Więcej…
 
Sztuka Sepiku c.d. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
środa, 26 kwietnia 2006 18:18

CiekawostkiMALOWANIE TWARZY I CIAŁA

W PNG przy okazji pokazów tańców ludowych, uroczystości kościelnych czy wioskowych można ujrzeć ciała i twarze tancerzy pomalowane we wzory różnorakimi kolorami.

Skóra tancerza świeci, oblana kroplami potu oraz nasmarowana tłuszczem świńskim oraz przyozdobiona kolorami: czarnym, czerwonym, niebieskim. Zapach skór zwierzęcych, piór ptasich, oleju, pocących się ciał w ciągłym tańcu na wyschniętej ziemi, w gorącym, tropikalnym słońcu tworzą niepowtarzalne wrażenie.

Te malowane twarze, ciała są formą ukrycia się, żeby nie można było rozpoznać tego, kto tańczy, symbolizuje kogoś innego, stawanie się inną osobą. Podobne znaczenie ma nakładanie masek.
W górach dekoracja ciała jest rozumiana jako podkreślenie swojego charakteru i osobowości.
Do malowania używane są: tłuszcz świński, naturalne barwniki, glina, białe wapno, popiół z ogniska, węgiel drzewny, olej z drzew.

Tłum z ang. Ks. Jan Rykała SAC

 
Przypadek ze Spowiedzi św. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
piątek, 21 kwietnia 2006 22:49

CiekawostkiKiedyś, gdy posługiwałem jeszcze w Romie - przyszedł do mnie do Spowiedzi św. pewien dziadek i wyznaje, że nie mógł być w niedzielę na Mszy św., bo rano musiał "maritim wanilia" - co w tym języku znaczy "poślubiać wanilię".

To były początki uprawy tej przyprawy na tym terenie i ja nie znałem jeszcze lokalnej terminologii towarzyszącej temu procesowi. Stąd miałem niezły orzech do zgryzienia. Wypytywałem więc: jak to, masz jedną żonę i teraz to..., w Twoim ...,wieku..., no to jak Ty możesz ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część IX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 04 kwietnia 2006 00:05

CiekawostkiM. Msza św.
Zasadniczo celebracja Eucharystii w PNG nie różni się od tej w Polsce czy innych krajach, bo nasza wiara jest taka sama wszędzie. W PNG do uroczystej celebracji eucharystycznej zostały włączone pewne elementy lokalnej kultury, by ta celebracja stała się bardziej odpowiadająca Papuasom. Tymi elementami są procesje ze śpiewem i tańcem.

Podczas uroczyście celebrowanych Mszy św. z okazji np. święta parafialnego są 4 procesje: wejścia, biblijna, ofiarowania darów oraz zakończenia. Ludzie długo przygotowują się do nich, przygotowując śpiew i taniec w swoich wioskach przez wiele dni. Podczas procesji ubierają się też w swoje stroje ludowe. Kobiety wkładają spódnice z trawy, które wykonują i kolorują same. Meżczyźni mają przepaskę na biodrach. Ciało swoje malują gliną w różnych ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 11