Ciekawostki
Całkiem fajny pomysł PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
poniedziałek, 14 sierpnia 2006 00:01

CiekawostkiW czasie jednej z uroczystych Mszy św. kobiety przygotowały procesję przyniesienia Pisma św. do ołtarza. Taniec, śpiew, kundu...

Jedna z kobiet przebrana za Matkę Bożą niesie przed sobą zawiniątko, jakby otulone dziecko przyciskane do matczynej piersi. Dostojnie, z namaszczeniem jest podprowadzona przed ołtarz i gdy milknie ...

Więcej…
 
Kompenseisin - odszkodowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 10 sierpnia 2006 22:31

CiekawostkiTutejsze obyczaje są takie, że można Papuasów podzielić na tych, co właśnie zapłacili odszkodowanie, są w trakcie płacenia lub też będą płacić.

Właściwie w Papui można zapłacić odszkodowanie za wszystko, bo każda okazja do wyciągnięcia pieniędzy jest dobra. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych odszkodowań jest płacenie za ziemię. W Papui nie ma kawałka ziemi niczyjej, dlatego tzw. papa bilong graun, czyli właściciele ziemi, bezustannie żądają odszkodowań za ziemię, którą kiedyś sprzedali bądź oddali w użytkowanie. Nieważne, że otrzymali za nią zapłatę, co kilka lat żądają dopłaty. W Wewak przez wiele lat nie można było otworzyć kawałka wybudowanej obwodnicy, bo "papy bilong graun" ją blokowali. Dopiero kiedy otrzymali kilkaset tysięcy ...

Więcej…
 
Dziwny sposób ale skuteczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
czwartek, 13 lipca 2006 22:05

CiekawostkiW latach osiemdziesiątych mieszkał na stacji w Ulupu misjonarz Polak. Miał w pobliżu domu kilka palm buaiu. Zawsze miał z tym kłopot, bo nawet gdy buai był jeszcze malum malum (nie dojrzały), zawsze go kradli. A misjonarz niekiedy też zażywał.

Tenże misjonarz (pomysłowy i przy tym bardzo dowcipny) pewnego dnia o zmierzchu zaczął krążyć wokół tych palm i mruczeć sobie pod nosem "Arie z Kurantem" ze "Strasznego Dworu".

Papuasi wierzą w magię i zabobony, a dżungla ma oczy i wszystko widzi. "Widziała" też i to.
W niedzielę, ów misjonarz ogłosił, że jeśli ktokolwiek zbliży się ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 04 lipca 2006 21:14

CiekawostkiP. Parafia misyjna
Parafia misyjna zajmuje zwykle duży obszar, na którym oprócz kościoła parafialnego jest wiele kościołów filialnych. Obsługuje ją jeden ksiądz, który w miarę możliwości odwiedza wszystkie wspólnoty gromadzące się przy każdym z kościołów.

Misjonarz jest w stanie odwiedzać każdą wspólnotę raz na jakiś czas, np. raz w miesiącu, gdy tych kościołów jest 10. Wtedy słucha Spowiedzi, św., odprawia Mszę św., spotyka się z liderami w celu omówienia różnych spraw.

Misjonarz ma do pomocy ludzi świeckich oczywiście odpowiednio przygotowanych, by pod jego nieobecność ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część X PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
środa, 07 czerwca 2006 23:21

CiekawostkiN. Napady
Wielu młodych ludzi po skończeniu lub przerwaniu nauki w szkole średniej z różnych powodów, nie ma żadnego zajęcia. Nauka w szkole dała im możliwość poznania wielu dóbr, których nie mogą zdobyć w sposób zwyczajny tzn. kupić, bo nie mają pracy i pieniędzy. Organizują się oni w większe lub mniejsze grupy i napadają na ludzi, aby coś zdobyć w celu posiadania tego lub żeby sprzedać. Opiszę jedno z moich doświadczeń.

Po zakończeniu nabożeństwa w jednym z kościołów filialnych, przy którym mogłem przenocować, nie chciałem pozostawać sam. Ludzie poszli do swoich domów, a kościół był trochę oddalony od domostw. Był to czas wojny plemiennej, więc było ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 11