Ciekawostki
Sami swoi po papuasku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
wtorek, 06 lutego 2007 20:21

Ciekawostki

Najkrótszy podział społeczeństwa według Papuasów to wantoki czyli swoi i nie wantoki czyli obcy. Wantok jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje członków zarówno bliższej jak i najdalszej rodziny, a także członków plemienia, wioski czy klanu.

Wantoka trzeba zawsze wspierać i mu pomagać, wantokowi trzeba współczuć. Takie podejście daje Papuasowi poczucie bezpieczeństwa.

Doskonale to myślenie ilustruje historia związana z tą opisaną wcześniej o zabiciu żony. Pewnego razu wiozłem na spotkanie rady parafialnej liderów z tej wioski, z której pochodził ten parafianin, który zabił żonę. Przejeżdżaliśmy obok więzienia, gdzie odsiadywał on ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
piątek, 08 grudnia 2006 21:10

CiekawostkiW. Wojny plemienne
Poważnym problemem na górskich obszarach PNG są wojny plemienne, które właściwie były tam od zawsze.
Wiele plemion od pokoleń wrogo się do siebie odnosiło. W czasie kolejnych wojen plemiona wyrównywały porachunki z poprzednich wojen: zabijano wrogów, by pomścić swoich ziomków, niszczono ogrody i domostwa, by zrekompensować sobie to, co zostało u nich zniszczone.

Kradziono przy tym, co się dało. Rachunki międzyplemienne nie były jednak nigdy wyrównane, bo nie ma rekompensat między wrogami. Pragnienie wyrównania krzywd jest przyczyną nowych wojen, które mogą być spowodowane jakimś małym incydentem.

Pewnego dnia mężczyzna wychodzący z kościoła po Mszy św. został zaatakowany i mocno zraniony maczetą. Momentalnie dwa klany ...

Więcej…
 
Zapłata za kobietę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 19 listopada 2006 21:55

Ciekawostki5 świń, 1000 złotych muszli, zwanych kina lub 22.000 kina , - czy zapłaciłbyś taką cenę za człowieka? Czy ktoś może "wycenić" człowieka? Określić ile może kosztować? To przecież niemoralne, jeżeli ktoś próbuje materialnie "wycenić" drugiego człowieka!

Taka praktyka istnieje jednak w PNG i jest powszechnie akceptowana. To tradycja "kupowania" kobiet przy zawieraniu małżeństwa, która była i jest integralną częścią kultury papuaskiej. Tradycyjnie zapłata za kobietę była przypieczętowaniem zawartego małżeństwa oraz związku między klanami (rodzinami).

Wpływ wiary chrześcijańskiej i systemu edukacji zachodniej zmienia tę tradycyjną ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
niedziela, 01 października 2006 23:11

CiekawostkiS. Strapienia misjonarza
Pogoda w znaczący sposób wpływa na stan dróg misyjnych. Jeżeli jest sucho to nawet po najbardziej rozbitych drogach da się przejechać, natomiast w przypadku deszczu jazda tymi drogami jest niebezpieczna, bo można się zakopać w błocie, nie móc przejechać przez wezbraną rzekę, popsuć lub zniszczyć samochód - jazda po błotnistych i pełnych dziur drogach nie jest przyjemnością. Ważny jest stan samochodu. Kiedy jest nowy i sprawny - nie ma problemu, ale w miarę zużycia zaczyna się psuć, a warsztat naprawczy znajduje się daleko w mieście.

Kiedy samochód się popsuje gdzieś w buszu, to albo się go naprawi, jeśli jest to coś drobnego, a misjonarz zna się na tym albo trzeba zostawić go, oczywiście pod ...

Więcej…
 
Papuaskie łzy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
czwartek, 14 września 2006 22:05

CiekawostkiJeden ze starszych misjonarzy wyznał kiedyś: "Mam wrażenie, że papuaska kultura jest kulturą śmierci, bo nic nie jest w stanie zmobilizować ich do działania tak, jak śmierć wantoka".

Faktem jest, że w wypadku śmierci wszyscy wantocy są stawiani na równe nogi i muszą "dorzucić się", do tradycyjnych zwyczajów związanych ze śmiercią. Bywa, że zmarły po śmierci napodróżuje się więcej niż za życia, bo potrafią go obwieźć po wszystkich miejscach, gdzie był znany, aby wszyscy mogli go opłakać.

Kilka lat temu zmarł krewny naszych sąsiadów w Wewak. Jego ciało przez kilka dni było w kostnicy w pobliskim szpitalu. Rodzina odebrała ciało z kostnicy i w drodze do wioski najpierw ...

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 11