Ciekawostki
Misyjny słowniczek - część XVI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
czwartek, 13 września 2007 21:21

CiekawostkiW. Własność ziemi
Całość ziemi w PNG do kogoś należy, nie ma ziemi niczyjej. Ziemi też nie można sprzedać ani kupić. Wszyscy ludzie wiedzą jaka część ziemi należy do jakiego plemienia, klanu, rodziny itp. Problemy się pojawiają kiedy na czyjeś ziemi stoi budynek użytku publicznego, np. szpital, lotnisko, kościół.

Mimo, że rząd papuaski zawarł umowę na piśmie na określony czas używania tej ziemi i oczywiście właściciele dostali rekompensatę pieniężną ich apetyty na pieniądze się nie skończyły. Co jakiś czas ponawiają swe żądania o ponowną rekompensatę, twierdząc, że pierwsza ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
poniedziałek, 18 czerwca 2007 21:05

CiekawostkiT. Trzęsienia ziemi 
PNG należy do tych krajów, gdzie dość często występują trzęsienia ziemi - zdarzają się zwykle raz na miesiąc. Siła trzęsień jest różna, często są to słabe wstrząsy, których się prawie nie zauważa, ale czasami zdarzają się silne wstrząsy o sile np. 7,6 w skali Richtera. Opiszę właśnie to ostatnie.

Coś mnie zbudziło nad ranem. Spojrzałem na zegarek, była 4.40. Uderzyła mnie cisza, która panowała w przyrodzie. Zwykle nad ranem, kiedy budzą się ptaki i insekty trudno mówić o ciszy. Musiały one już wcześniej wyczuć zbliżające się trzęsienie. Chwile potem zaczęło trząść i to z taką siłą, że nie można się ...

Więcej…
 
Liderzy wspólnot PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
niedziela, 01 kwietnia 2007 17:55

CiekawostkiW każdej wiosce - jeśli żyją tam tylko katolicy - ludzie spośród siebie wybierają swojego przedstawiciela, Lidera (Sios Lida), który ma ich organizować w sferze życia religijnego, jak i być pośrednikiem między nimi a księdzem obsługującym ten teren.

Po wzięciu w opiekę Stacji, po kilku miesiącach poznawania lokalnej rzeczywistości, zorganizowałem dla Liderów tzw. Inservis, czyli przypomnienie o pracy i obowiązkach przynależnych takiej posłudze. Celem było zorganizowanie życia i aktywności Kościoła.

Przyszło tylko około 50% Liderów. Inni uznali, że już wszystkowiedzą, że nie potrzebują "dokształcania", że to, jak wykonują pracę, to tylko ich sprawa.
Kilku z nich ...

Więcej…
 
Misyjny słowniczek - część XIV PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
sobota, 03 marca 2007 11:02

CiekawostkiS. Sanguma 
Ludzie w PNG powszechnie wierzą, że choroba, śmierć, nieszczęścia, są sprowadzone na nich przez kogoś, są wynikiem magii, a nie są spowodowane przez bakterie, wirusy itp. W rejonach górskich osoba, która sprowadza nieszczęście to sanguma, czyli czarownica.

Po zaistnieniu niebezpieczeństwa czy nieszczęścia współplemieńcy sobie tylko znanymi sposobami szukają "kto za tym stoi", a kiedy znajdą - ta osoba jest w bardzo okrutny sposób zabijana, żeby już nie mogła szkodzić. Są to stare wierzenia, ciągle jeszcze obecne w ich życiu. Opowiem jedną z takich historii.

Młoda kobieta urodziła swoje pierwsze dziecko. Był to wcześniak i nie miał w tamtych ...

Więcej…
 
Walentynki po papuasku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Krzysztof Morka SAC   
wtorek, 13 lutego 2007 23:08

CiekawostkiKobieta w średnim wieku przychodzi do księdza w parafii. Twarz ma pociągłą, smutną. Chce porozmawiać:


- Mój mąż mnie nie kocha - stwierdza.
- To niemożliwe - mówi proboszcz - znam go przecież i widzę, że się dobrze tobą opiekuje.
- To prawda - wyznaje kobieta - ale tak dawno mnie już nie bił, więc myślę, że mnie już nie kocha.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 11