Sami swoi po papuasku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
wtorek, 06 lutego 2007 20:21

Ciekawostki

Najkrótszy podział społeczeństwa według Papuasów to wantoki czyli swoi i nie wantoki czyli obcy. Wantok jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje członków zarówno bliższej jak i najdalszej rodziny, a także członków plemienia, wioski czy klanu.

Wantoka trzeba zawsze wspierać i mu pomagać, wantokowi trzeba współczuć. Takie podejście daje Papuasowi poczucie bezpieczeństwa.

Doskonale to myślenie ilustruje historia związana z tą opisaną wcześniej o zabiciu żony. Pewnego razu wiozłem na spotkanie rady parafialnej liderów z tej wioski, z której pochodził ten parafianin, który zabił żonę. Przejeżdżaliśmy obok więzienia, gdzie odsiadywał on ...

... siedmioletni wyrok za zabójstwo. Wszyscy jego wantoki z wioski zaczęli się nad nim użalać, że z niego takie biedaczysko, że musi siedzieć w więzieniu, że taka kara go spotkała, że teraz tak musi cierpieć.

Nie wytrzymałem i mówię do nich: Jakoś nie słyszałem, aby ktokolwiek z was użalił się nad tą kobietą, która została zamordowana, no bo ona nie była waszą wantoczką, nikt z was nie współczuje dzieciom, które straciły rodziców, bo matka nie żyje, a ojciec siedzi w więzieniu.
Umilkli, ale nie byli zadowoleni z moich słów. Później wiele razy przychodzili, abym napisał opinię jaki to ten mężczyzna był dobry zanim został osadzony w więzieniu.

Ks. Jacek Bilik SAC