Święcenia w Wewak PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   
środa, 30 sierpnia 2006 21:07

Z życia misjonarzyW ubiegłym tygodniu, w czwartek 24 sierpnia w godzinach wieczornych odbyły się w naszej diecezji Wewak święcenia kapłańskie dwóch diakonów: Stevena i Jamesa.

Pierwszy z nich należy do zgromadzenia księży werbistów, drugi jest księdzem diecezjalnym. Obydwaj kandydaci do święceń pochodzą z parafii ks. Darka, z wyspy Mushu.

Pomimo niepewnej pogody, jak to mówią "pod psem", wielu ludzi przyszło by stać się świadkami tego niecodziennego wydarzenia. Również wielu z nich zaangażowało się w procesje, śpiewy i tańce podczas Mszy św. Po liturgii święceń ...

... przeprowadzonej przez biskupa naszej diecezji Anthonyego Burgess odbyła się ceremonia wprowadzenia nowowyświęconych księży w "dorosłe życie" zgodnie z tradycją papuaską.

Big man - wódz wioski - przekazał nowowyświęconym włócznie, ozdoby z kłów dzikich zwierząt i pióropusz ozdobiony piórami muruka jako symbol, że w momencie święceń stali się prawdziwymi przewodnikami: przewodnikami ludzi w drodze do Boga. Ksiądz Steven, werbista, w styczniu 2007 roku wyjedzie na misje na Filipiny.

Przełożony Księży Werbistów ks. Jan Szweda podkreślił, że Papua Nowa Gwinea choć sama boryka się z problemem braku księży, potrafi dzielić się z innymi krajami wspierając pracą misyjną.

 

Po zakończonej Mszy św. neoprezbiterzy udzielili błogosławieństwa zgromadzonym na uroczystości, a potem rozpoczęło się świętowanie przy stole. Najwytrwalsi ponoć opuszczali salę tuż nad ranem. Ja niestety do nich nie należałem...

 

 

 

 

Ks. Paweł Kotecki SAC