Misyjny słowniczek - część IX PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jan Rykała SAC   
wtorek, 04 kwietnia 2006 00:05

CiekawostkiM. Msza św.
Zasadniczo celebracja Eucharystii w PNG nie różni się od tej w Polsce czy innych krajach, bo nasza wiara jest taka sama wszędzie. W PNG do uroczystej celebracji eucharystycznej zostały włączone pewne elementy lokalnej kultury, by ta celebracja stała się bardziej odpowiadająca Papuasom. Tymi elementami są procesje ze śpiewem i tańcem.

Podczas uroczyście celebrowanych Mszy św. z okazji np. święta parafialnego są 4 procesje: wejścia, biblijna, ofiarowania darów oraz zakończenia. Ludzie długo przygotowują się do nich, przygotowując śpiew i taniec w swoich wioskach przez wiele dni. Podczas procesji ubierają się też w swoje stroje ludowe. Kobiety wkładają spódnice z trawy, które wykonują i kolorują same. Meżczyźni mają przepaskę na biodrach. Ciało swoje malują gliną w różnych ...

... kolorach i nakładają różne dekoracje wykonane z liści i kwiatów. Na rękach i nogach noszą grzechotki wykonane z muszelek, a na szyi naszyjniki z muszli. Kobiety noszą naszyjnik z dużą złocistą, półokrągłą muszlą zwaną kina, a mężczyźni naszyjnik z kłami dzikiej świni. Na głowie mają czepiec zrobiony z piór ptaków. Tak udekorowani czekają na księdza przed kościołem. Zwykle jest dwóch prowadzących grupę mężczyzn lub kobiet, uderzających w bębenek zwany kundu, by podawać rytm do tańca i śpiewu. Czasami zamiast na kundu grają na gitarze.

Kiedy rozpoczyna się Msza św. procesja ze śpiewem krokiem tanecznym rusza w stronę ołtarza. Śpiewany jest zwykle krótki tekst, kilkakrotnie powtarzany, mówiący o akcji, która się dzieje, np. "idziemy do ołtarza, by oddać cześć Bogu Ojcu". Po modlitwie kolekty a przed liturgią Słowa ma miejsce procesja przyniesienia Biblii lub lekcjonarza, z którego będzie czytane Słowo Boże. Śpiewany tekst mówi zwykle o wartości Słowa Bożego - że jest żywe, dające życie. Po zakończeniu liturgii Słowa zaczyna się część Mszy św. zwana ofiarowaniem darów. Formuje się procesja, która przynosi dary ofiarne chleba, wina, pieniądze oraz płody rolne. Ze słowami odpowiedniej pieśni ludzie przynoszą to wszystko do ołtarza. Wychodzi do nich ksiądz, który odbiera dary i stawia na ołtarzu - chleb i wino - albo koło ołtarza - cała reszta.

Po błogosławieństwie końcowym przychodzi do ołtarza procesja, która odprowadza celebransa do zakrystii albo na zewnątrz kościoła śpiewając, że Msza św. się skończyła i mamy iść, by pełnić wolę Bożą w codzienności.

M. Miłość po papuasku 
Jedna z kobiet przyszła kiedyś do misjonarza mówiąc mu, że jej mąż jej nie kocha. Misjonarz znał jej męża i wiedząc, że to jest dobry człowiek był wielce zdziwiony. Zapytał więc tę kobietę o szczegóły. Kobieta odpowiedziała następująco: "nie kocha mnie, bo mnie nie bije". W tamtej kulturze kobieta ta odbierała takie zachowanie swego męża jako brak zainteresowania z jego strony. Oczywiście nie chodziło o dużą przemoc, ale o jakieś drobne poszturchiwania.

Ciąg dalszy nastąpi...
Ks. Jan Rykała SAC