Papuas - chrześcijanin czy poganin PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   
niedziela, 26 lutego 2006 19:17

CiekawostkiChrześcijaństwo papuaskie jest jeszcze bardzo młode. Co prawda Papua nazywa się krajem chrześcijańskim i większość Papuasów jest już ochrzczona, ale podskórnie pogaństwo jeszcze mocno w nich siedzi.

Chrystus dotarł już do Papuasów, a teraz przebija się aby byli oni chrześcijanami nie tylko z nazwy, ale ten proces będzie trwał jeszcze długo.
Można jednak pokazać wiele przykładów, że są tacy, którzy potrafią przeciwstawić się mocnym jeszcze pogańskim zwyczajom.

W parafii Roma pewnego razu lider Legionu Maryi, Norbert, poprosił mnie, abym przyszedł pomodlić się nad jego synem, którego chyba szatan opętał. Gada od rzeczy, rzuca się, mają ...

... problem, aby go utrzymać w domu. Poszedłem, pomodliłem się nad tym młodzieńcem, pokropiłem go święconą wodą. Przez cały czas zachowywał się bardzo spokojnie. Po kilku dniach od mojej wizyty wszystko mu przeszło.

Przy okazji dowiedziałem się, że Norberta ojciec, który kiedyś był katechistą, mocno go naciskał aby wezwał glasmana (tutejszy szaman), bo jeśli chłopiec umrze to cała wina spadnie na Norberta. Norbert jednak nie uległ i wyrzucił z domu tych, którzy go do tego zmuszali.

Z jego strony było to świadectwo heroizmu i chrześcijańskiej postawy.

Ks. Jacek Bilik SAC