Rok po tsunami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Paweł Kotecki SAC   

Już ponad rok od momentu, kiedy niszczycielska fala tsunami, która siała spustoszenie u wybrzeży Japonii, dosięgnęła również i nas. Zniszczeń u nas, w Papui Nowej Gwinei, również było sporo. Dziś, po ponad roku od tego wydarzenia, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Dużo prac zostało już wykonanych. Nie będę pisać o tym co inni już zrobili w parafii Boram: kościół pięknie odmalowany, nowa zakrystia, nasz dom również nie przypomina już schronu po wybuchu bomby: nowa elewacja, wyposażenie....

Chcę napisać o Kairiru parę słów. Otóż parafia Kairiru, dzięki Waszej ofiarności, otrzymała nową łódkę: Yamaha, 19 stóp długości, która to łódź zastąpi starą zniszczoną przez tsunami i nie nadającą się do remontu. Zastanawiałem się, jakie imię jej nadać. Chciałem wymyślić coś, co poniekąd przypominać będzie Polskę. I oto jest!!!! Eureka!!!!! Nazwę ją: „A kuku”! I tak też się stało. Czerwoną farbą na bazie żywic epoksydowych wymalowane zostało imię łódki, a na rufie białe litery również przypominają, iż łódką tą pływa Polak.

Więcej…
 
Co widział 'Jasiu' sto lat temu w Papui - opowieść czwarta PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. SAC WD   

Jasio sobie rósł, aż w końcu przestał być chłopcem. Na progu do dorosłości stawała więc inicjacja. Dość specyficzny obrzęd za zamkniętymi drzwiami. Różnie to wygląda w różnych miejscach i rejonach. Wspólnym mianownikiem wszystkich chyba jest jednak wtajemniczenie, edukacja i oczywiście sprawdzenie odporności na ból.

To ostatnie miało istotne znaczenie w przypadku walki i wojen. Dorosły miał się nie bać bólu i być na niego odpornym. W dorzeczu Sepik’u bardzo charakterystycznym znakiem zewnętrznym było tzw. „cięcie skóry” – symbol wyjścia  cało ze spotkania z krokodylem i osiągnięcia odpowiedniej siły. W innych rejonach takim znakiem była forma obrzezania. Mieszkańcy wysp różnią się od siebie w zależności od tego skąd przybyli pierwsi osadnicy, to taki kastom ze sobą przywiewali.

Więcej…
 
Śp. Ks. Jacek Bilik SAC PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja   

Informacje02.01.2012r. w nocy, zmarł ks. Jacek Bilik SAC, wieloletni misjonarz w Papui Nowej Gwinei.
Wielokrotnie prosiliśmy Państwa o modlitwę w intencji ks. Jacka. Prosimy i teraz.


Boże, zanosimy do Ciebie naszą modlitwę i prosimy przyjmij do pełni Swojej Chwały Twego sługę Jacka. Przez Chrystusa, pana naszego. Amen.

Boże, który ks. Jacka uczyniłeś głosicielem Ewangelii Twojego Syna tym, którzy jej nie znają, a jego życie zjednoczyłeś z cierpieniem naszego Zbawiciela, prosimy Cie, wyprowadź z tej ofiary moc dla misjonarzy w PNG. Prosimy Cie też, uczyń ją kluczem otwierającym serca tych, którym służą. Który żyjesz na wieki wieków. Amen.

Otoczmy także modlitwą bliskich ks. Jacka, by znaleźli pocieszenie w swym strapieniu.
Zdrowaś Maryjo…

Pogrzeb śp. ks. Jacka odbył się w czwartek, 5 stycznia 2012 r.
Msza święta została odprawiona o godzinie 12.00 w kościele w Nowinach Wielkich. Po Mszy świętej trumna z ciałem Zmarłego została złożona na miejscowym cmentarzu.

 
Ostatni list ks. Jacka Bilika SAC PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Jacek Bilik SAC   

Kiedy w styczniu 2010 roku udawałem się do Polski na kapitułę prowincjalną, nawet przez myśl mi nie przeszło, że po 13 latach pracy na misjach w Papui Nowej Gwinei będzie to dla mnie podróż w jedną stronę.

Niemal bezpośrednio po wyjściu z samolotu znalazłem się w szpitalu. Najpierw było to nadciśnienie, ale po wielu badaniach diagnozy były coraz gorsze, aż doszło do tej najgorszej – jest nowotwór, który wywołał i inne schorzenia. Zaskoczenie było tym większe, że do momentu wyjazdu z Papui wszystko wydawało się być w porządku.

Nie da się opisać szoku, jaki ta diagnoza wywołała. Kłębiące się myśli, dlaczego tak się stało? Co dalej z moimi parafianami, do których już nie będę mógł wrócić, a którzy nie będą mogli liczyć na to, że znajdzie się kapłan, który zajmie moje miejsce, gdyż nie ma księży, a w diecezji jest 1/3 parafii bez księdza?
Powtarzające się pytania: przecież jeszcze... przez wiele lat mogłem służyć Papuasom. Co z planami: budowa domu parafialnego w parafii Roma, 50-lecie parafii, 20-lecie pracy pallotynów w Papui.

 

Więcej…
 
Odwiedź naszą Galerię PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redakcja   

InformacjeW naszej Galerii pojawiły się ostatnio nowe zdjęcia. Stworzyliśmy dla nich nową kategorię - Papua i Papuasi.

Znalazły się tam zdjęcia z uroczystości religijnych, zdjęcia prawie portretowe, zdjęcia przepięknej papuaskiej przyrody i wiele, wiele innych, ciekawych i bajecznie kolorowych.

Zapraszamy do oglądania

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 10